Kraje Sahelu pilnie potrzebują pomocy

Sytuacja w Sahelu wymaga naszej natychmiastowej interwencji. Musimy to zrobić jak najszybciej, zanim nie wymknie nam się z rąk. Tak o warunkach życia w tej części Afryki mówi Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców po wizycie w Burkina Faso, Nigrze i Mauretanii.

Filippo Grandi wyraził swoje ogromne zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w krajach Sahelu, gdzie ciągle wzrastająca niepewność i niebezpieczeństwo zmusza do opuszczenia swoich domów tysiące ludzi. Przypomniał, że w Burkina  Faso tylko w 2019 roku liczba uchodźców wrosła dziesięciokrotnie i wynosi 560 tysięcy. Państwa centralnego Sahelu przyjmują obecnie ponad milion migrantów i uchodźców. „Historie, które słyszałem w tych krajach są szokujące – przyznał Filippo Grandi. - Opowiadano mi o morderstwach dokonywanych przez uzbrojone bojówki, o niszczeniu domów, szkół i przychodni lekarskich, o przemocy wobec kobiet i dzieci. Stąd przedstawiciele tych grup społecznych najczęściej szukają schronienia w obozach dla uchodźców. Wielu z nich musiało już uciekać kilka razy”.

         Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców podkreślił, że paradoskalnie kraje Sahelu, które znajdują się wśród najbiedniejszych państw świata, są jednocześnie jednymi z najbardziej hojnych. Dzięki wzajemnej solidarności zapewniają pomoc setkom tysięcy osób uciekających z Mali, gdzie praktycznie brak jest jakiegokolwiek bezpieczeństwa. „W Mauretanii spotkałem przedstawicieli 60 tys. uchodźców z Mali, których ten kraj gości już od 8 lat – stwierdził Filippo Grandi. - Wszyscy podkreślali wielką gościnność i hojność wspólnot, które ich przyjmują”. Dodał jednak, że otwartość goszczących nie zmienia faktu, że wszyscy oni, zarówno gospodarze, jak i goście, pilnie potrzebują odpowiedniej ochrony, jedzenia, wody pitnej oraz opieki medycznej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11