Matka Jana Pawła II została pochowana nie, jak powszechnie sądzono, w grobowcu rodzinnym w wojskowej części cmentarza Rakowickiego, ale w grobie swoich krewnych Kuczmierczyków, spoczywających na tej samej nekropolii.
Odkrycia dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy okazji pisania biografii rodziców papieża. Jak się okazuje, jego matka nie była pochowana w Wadowicach, ale w Krakowie, na cmentarzu Rakowickim. - Świadczą o tym zapisy w Księdze zmarłych z 1929 roku (wtedy umarła Emilia) w wadowickiej parafii oraz zapisy w kilku dokumentach z archiwum Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie - twierdzi.
Matka Jana Pawła II nie od razu jednak spoczęła w grobie, w którym leży dzisiaj. - Najpierw pochowano ją w starej części cmentarza Rakowickiego, w grobie rodzinnym jej krewnych, Kuczmierczyków – mówi dr M. Kindziuk. Zachowała się na nim inskrypcja z imieniem i nazwiskiem oraz datami urodzin i śmierci Emilii.
W 1934 roku, czyli dwa lata po śmierci brata Jana Pawła II, Edmunda, Karol Wojtyła senior kupił miejsce na nowy grobowiec w wojskowej części cmentarza Rakowickiego. - Do tego nowego grobowca sprowadził ciało swej żony (po wcześniejszej ekshumacji w 1934 r.), ciało Edmunda, a także ciała rodziców Emilii: Marii i Feliksa Kaczorowskich - wyjaśnia dr Kindziuk. Tam również spoczął po śmierci w 1941 roku.
Dr Milena Kindziuk od lat prowadzi badania nad dziejami rodziny, która wydała przyszłego papieża. Z jej badań wyłania się obraz wadowickiego domu, w którym rozmawiało się o książkach i kulturze, a codzienność przepojona była wiarą i modlitwą.
- Emilia była piękną kobietą, wykształconą, interesowała się sztuką i kulturą. Dorastała w epoce Młodej Polski i to z pewnością miało na nią wpływ – przekonuje autorka biografii Wojtyłów. - Przed oczami mam jej obraz, w długiej sukni i eleganckim kapeluszu, ze srebrną torebką w dłoni - dodaje.
Jakim wzorem są rodzice Ojca Świętego dla współczesnych małżeństw? - Wojtyłowie prowadzili zwyczajne życie, pełne radości, miłości, trudów i cierpień. Wszystkie sprawy codzienności umieli jednak odnosić do wiary, z tego słynęli wśród mieszkańców Wadowic. Takiej postawy uczyli też swoje dzieci - konstatuje autorka książki pt. "Emilia i Karol Wojtyłowie. Rodzice św. Jana Pawła II", która ukaże się na rynku w kwietniu br.
Emilia Wojtyła, z domu Kaczorowska, urodziła się 26 marca 1884 roku w Krakowie jako piąte dziecko w rodzinie Feliksa, z zawodu rymarza i Marii. Miała ośmioro rodzeństwa. Po wyjściu za mąż prowadziła dom. Zmarła 13 kwietnia 1929 roku. "Matkę straciłem jeszcze przed Pierwszą Komunią św. w wieku 9 lat i dlatego mniej ją pamiętam i mniej jestem świadom jej wkładu w moje wychowanie religijne, a był on z pewnością bardzo duży" - pisał Jan Paweł II.
Archidiecezja krakowska przygotowuje się do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego rodziców papieża. Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę, może on ruszyć w maju, w 100. rocznicę jego urodzin.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.