Papież: niech nasze serca będą otwarte i pełne współczucia

„Lekarstwem na zatwardziałość serca jest pamięć” – mówił Papież podczas homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty.

Zachęcił zebranych, aby nie zapominali o otrzymanej łasce zbawienia, która czyni nasze serce prawym i zdolnym do miłosierdzia.

Franciszek odniósł się do Ewangelii św. Marka (8, 14-21), mówiącej o zmartwionych uczniach Jezusa, którzy bali się, że zabraknie im chleba. Nauczyciel strofuje ich, przypominając cudowne rozmnożenie chleba i kosze ułomków, które pozostały po posiłku. «Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?» – mówi do nich Jezus.

„Wolą Pana jest współczucie: «Miłosierdzia pragnę, nie ofiary». Serce, które nie współczuje jest sercem bałwochwalczym, zadowolonym z samego siebie, które żyje wspierane własnym egoizmem, które staje się mocne tylko poprzez ideologie – wskazał Ojciec Święty. – Pomyślmy o czterech grupach ideologicznych za czasów Jezusa: faryzeusze, saduceusze, esseńczycy i zeloci. Cztery grupy, które miały skamieniałe serca, aby rozwijać plan, który nie był Bożym planem; tam nie było miejsca dla Bożego planu, nie było miejsca dla współczucia.“

Na zatwardziałe serce jest jednak lekarstwo – podkreślił Papież. Jest nim pamięć o wielkich dziełach zbawienia, jakie Pan dla nas uczynił. Musimy o tę łaskę prosić, bo dzięki niej nasze serce staje się otwarte i wierne.

„Kiedy serce staje się zatwardziałe, kiedy skamieniało, zapomina się... Zapomina się o łasce zbawienia i o tym, że jest ona darmowa. Takie serce prowadzi do kłótni, do wojen, do egoizmu, do zniszczenia brata, ponieważ nie współczuje – stwierdził Ojciec Święty. – A największym zbawczym przesłaniem jest to, że Bóg ma dla nas współczucie. I to jest refrenem Ewangelii. Kiedy Jezus widzi jakąś zasmuconą osobę: «wzrusza się głęboko». Jezus jest współczuciem Ojca, Jezus jest wyrzutem, policzkiem dla każdego zatwardziałego serca.“

Franciszek zaznaczył, że na sądzie ostatecznym będziemy sądzeni z tego, jakim było nasze serce: czy otwarte i współczujące, czy zatwardziałe i zideologizowane. „Byłem głodny, a daliście Mi jeść. Byłem spragniony, a daliście Mi pić, byłem smutny, a pocieszyliście Mnie” – to postawa, za którą kryje się współczucie. Potrzeba więc pokory i pamięci o naszych korzeniach i łasce zbawienia.

„Każdy z nas nosi w sercu coś, co skamieniało. Powróćmy do pamięci, że to Jezus jest Tym, który dał nam serce prawe i szczere, w którym mieszka Pan – jak modliliśmy się w mszalnej kolekcie – podkreślił Ojciec Święty. – Pan nie może wejść w serca zatwardziałe, ani w zideologizowane. Pan wchodzi tylko do serc, które są jak Jego serce: serc współczujących i otwartych. Oby Pan dał nam tę łaskę.“

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11