W katedrze w stolicy Tunezji święcenia biskupie przyjął dotychczasowy proboszcz parafii św. Joanny d'Arc w Tunisie, ks. Nicolas Lhernould.
Został on został mianowany biskupem znajdującej się na terenie Algierii diecezji Hippona-Konstantyna.
Uroczystość konsekracji odbyła się w sobotę 8 lutego w tuniskiej katedrze pw. św. Wincentego a Paolo. Jak podkreśla portal domwschodni.pl, to pierwsza taka uroczystość od 1962 r. i zarazem pierwsza od czasu podpisania dokumentu "modus vivendi" między Stolicą Apostolską a Tunezją w 1964 r.
Nowo konsekrowany biskup Nicolas Lhernould, ma 44 lata i pochodzi z podparyskiej miejscowości Courbevoie. W 2004 r. został wyświęcony dla diecezji Tunisu. Tunezję poznał jeszcze przed wstąpienie do seminarium: zafascynowany tym krajem jeszcze w czasie studiów, nauczał tam matematyki w latach 1997-1999 r. W tym czasie zadecydował o wyborze drogi kapłańskiej i wstąpił do Seminarium Francuskiego w Rzymie, chcąc w przyszłości posługiwać w Kościele w Tunezji. Przez cały czas posługi kapłańskiej pracował w Tunezji a od 2012 r. był wikariuszem apostolskim. Podczas sobotniej uroczystości jego konsekratorem był arcybiskup Rabatu Cristóbal López Romero SDB, a współkonsekratorem m.in. Algieru Paul Desfarges SJ.
W jednym z wywiadów, udzielonych po otrzymaniu nominacji biskupiej, wspominał, że do momentu objęcia diecezji Hippony zamierza kontynuować codzienną pracę duszpasterską w Tunisie. O wyzwaniach związanych z opieką nad Kościołem w Algierii i Afryce Północnej, mówił, cytując słowa św. Augustyna "Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem" oraz kard. Karola Wojtyły o tym, że świętość narodu znajduje się w jego kulturze.
Ingres bp. Lhernould do katedry w Hipponie odbędzie się 29 lutego. W ramach wdzięczności lokalnej wspólnoty za tę nominację, od 14 do 16 lutego w katedrze w Tunisie odbędzie się 40-godzinne nabożeństwo w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.