Ekologii poświęcona jest trwająca w tym tygodniu w Bogocie sesja planarna Episkopatu Kolumbii.
Biskupi zaprosili licznych ekspertów i przedstawicieli władz. Zastanawiają się nad możliwościami kształtowania świadomości ekologicznej oraz zaangażowania Kościoła na polu działalności ekologicznej.
Jak przyznaje sekretarz generalny Episkopatu Kolumbii obecna sesja to owoc niedawnego Synodu Biskupów o Amazonii. Misją Kościoła jest bowiem ochrona stworzenia – mówi bp Elkin Fernando Álvarez Botero.
W centrum życia troska o stworzenie
„Podczas tego zgromadzenia rozważamy w sposób szczególny Encyklikę Papieża Franciszka Laudato sí oraz wnioski końcowe Synodu o regionie panamazońskim. Chcemy wypracować wytyczne duszpasterskie dla diecezji i wszystkich parafii, aby uświadamiały chrześcijańską odpowiedzialność za stworzenie. Troska o stworzenie jest właściwą misją Kościoła. Należy też ona do biblijnej i teologicznej koncepcji stworzenia jako daru. Poświęcimy temu zagadnieniu cały tydzień obrad. Na pewno pojawią się nowe wnioski, ale już teraz mamy dwie perspektywy działania. Do programów duszpasterskich zostanie włączona troska o stworzenie, aby wychowywać, uczyć i motywować ludzi, by we własnym stylu życia postawili w centrum poszanowanie i ochronę stworzenia. Drugą perspektywą działania jest wpływanie na społeczeństwo, a zwłaszcza na władze lokalne, aby w ten sposób kształtowały politykę państwa“.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.