UKSW przygotowuje się do beatyfikacji swojego patrona

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego to żywy pomnik Prymasa Polski, z którego spuścizny korzystamy przy realizowaniu naszej misji i wyznaczaniu strategii rozwoju – podkreśla ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński.

Collegium Medicum powstało w minionym roku. Czy można już wstępnie podsumować tych kilka miesięcy jego funkcjonowania?

Na podsumowania funkcjonowania Wydziału Medycznego UKSW jest jeszcze za wcześnie, ale już możemy pochwalić się rozpoczęciem prac nad szeregiem projektów badawczych. Jednym z nich jest rozwój medycyny cyfrowej. Wiążemy medycynę z innowacyjną i wdrożeniową działalnością Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii. Od samego początku staramy się więc patrzeć na nasz Wydział Medyczny w sposób nowatorski. Łączymy tradycyjną, ugruntowaną naukę, wykorzystując szeroki profil naszego uniwersytetu, by zaangażować go w obszar badań medycznych i połączyć z nowoczesnymi technologiami informatycznymi. Równocześnie kładziemy nacisk na większe zainteresowanie człowiekiem, jego cierpieniem, prawem do poszanowania godności, a nie tylko pacjentem, jako podmiotem procesu leczenia. Możemy to nazwać „humanizacją medycyny”.

Dzięki takiej interdyscyplinarności możemy patrzeć na człowieka całościowo. Jesteśmy przekonani, że takie holistyczne podejście do chorego człowieka pozwoli na wprowadzenie najwyższych standardów etycznych w medycynie. Zrobiliśmy już pierwszy krok, ale musimy się jeszcze wiele nauczyć. Jednak uspokaja mnie fakt, że studia medyczne prowadzimy w porozumieniu z najlepszymi ośrodkami w Polsce, jak np. Warszawski Uniwersytet Medyczny. Ta współpraca jest dla mnie gwarancją jakości kształcenia, podobnie jak wysokie kompetencje wykładowców prowadzących zajęcia ze studentami.

Warto też zauważyć, że studia medyczne w UKSW cieszą się ogromnym zainteresowaniem kandydatów. W procesie rekrutacji głosiło się 1700 kandydatów, przy limicie 100 osób, które przyjęliśmy na studia medyczne. Uwzględniając, że na jedno miejsce przypadało 17 chętnych, możemy powiedzieć, że cieszymy się wielkim zaufaniem kandydatów.

Które kierunki cieszą się największą popularnością?

Najbardziej popularne w tym roku akademickim to – medycyna, prawo, pedagogika, bezpieczeństwo wewnętrzne, ekonomia i socjologia. Co roku liczba chętnych na te kierunki jest coraz większa. Chcę dodać, że bardzo ważna jest dla nas także: teologia, filozofia czy prawo kanoniczne. Są to są kierunki należące do kategorii A. Na UKSW mamy 12 wydziałów i prawie 50 kierunków, a także liczne centra naukowe. W tej chwili na naszej uczelni studiuje ok. 11 tysięcy studentów. Przyjmujemy najlepszych kandydatów na studia, bo chcemy kształcić liderów. Efektem takiego podejścia jest to, że nasi absolwenci uzyskują świetną pozycję na rynku pracy i należą do grupy najchętniej zatrudnianych osób. Dzieje się tak ze względu na wysoką jakość kształcenia.

Ilu jest pracowników naukowych i dydaktycznychmo na UKSW?

 

Zatrudniamy ok. 900 pracowników naukowo-dydaktycznych i ok. 400 pracowników administracyjnych. Oprócz tego są osoby pracujące w ramach umów zlecenia oraz realizujące projekty finansowane z grantów. W sumie mamy ok 3 tys. pracowników. Razem tworzymy wspólnotę akademicką, której członkowie darzą się wzajemnym zaufaniem. Wszyscy mamy świadomość, że jesteśmy sobie potrzebni i czujemy się odpowiedzialni za UKSW. Tę postawę umacnia w nas nasz patron kardynał Stefan Wyszyński, którego przesłania stanowią dla nas ponadczasową inspirację do działań, łączących przeszłość z najnowszymi osiągnięciami cywilizacyjnymi w budowaniu naszej przyszłości.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11