Tona pomocy dla Libanu

Kolejny transport z pomocą humanitarną zorganizowaną przez fundację „Redemptoris Missio” wyruszył do Libanu. Pomoc trafi tam już 15 stycznia.

Dystrybuować ją będą żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL, na południu Libanu, który boryka się obecnie z wieloma problemami.  

„Szkoły, szpitale i inne instytucje nie są wystarczająco finansowane z rządu centralnego z powodu kryzysu finansowego i niestabilnej sytuacji politycznej. Przyczynia się to do pogłębiającego się ubóstwa wśród ludności cywilnej. Każda pomoc humanitarna jest tu na wagę złota. W publicznych placówkach leczniczych brakuje podstawowych artykułów medycznych.  Potrzebne są artykuły szkolne dla dzieci uczęszczających do publicznych szkół szkolących na każdym poziomie kształcenia. Dodatkowo w naszym obszarze odpowiedzialności będzie udzielana pomoc medyczna syryjskim uchodźcom” - pisze ppor. Elżbieta Daszko z zespołu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Libanie.

W transporcie znalazły się środki opatrunkowe (55 tys. sztuk), środki czystości(mydło, szczotki i pasty do zębów) i przybory szkolne o łącznej wadze ponad tony.

Liban przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Uchodźcy syryjscy przybywają tu szukać pracy, mieszkania i warunków aby przeżyć.

Jednak warunki życia stają się coraz trudniejsze. Aktualnie ok. 1,5 miliona Libańczyków z 4 milionów obywateli tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, a 336 tys. wymaga pomocy humanitarnej.

W niektórych regionach, liczba Syryjczyków jest wyższa niż Libańczyków. Publiczne usługi oraz zasoby nie wytrzymują takiej liczby mieszkańców (woda, nieczystości, elektryczność), 52% uchodźców syryjskich i 10% Libańczyków żyje w skrajnej nędzy (poniżej 2,4 USD dziennie). Szacuje się, że obecnie 3,3 mln osób potrzebuje więcej niż tylko humanitarnej interwencji.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Od początku jej misją pozostaje tworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną w najuboższych krajach świata.

Od 2009 roku „Redemptoris Missio” współpracuje również z Dowództwem Operacyjnym niosąc pomoc humanitarną w Afganistanie.

Z prośbą o obecną pomoc zwrócili się żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL, by móc ją dystrybuować wśród mieszkańców na południu Libanu.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8