Poprzedziła je I sesja Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje polskich biskupów. Poprzedziła je I sesja Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Kolejna odbędzie się w czwartek. Wśród głównych tematów znalazły się: działalność Fundacji św. Józefa, przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II.
Bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu przypomniał, że proces tworzenia fundacji jest złożony, ponieważ konieczne było dokładne dopracowanie różnych kwestii. Ma ona pełnić ważną funkcję: „To fundacja, która jest wyjściem Kościoła w Polsce w kierunku ofiar pedofilii przede wszystkim pokrzywdzonych przez duchownych oraz osoby związane z Kościołem, ale nie tylko, bez różnicowania ofiar”. Bp Miziński podkreśla, że fundacja nie będzie zajmować się kwestiami odszkodowań.
„Zaplanowana na 7 czerwca beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego powinna być wielkim przypomnieniem o świętości jego życia” – uważa kard. Kazimierz Nycz. „Czas przygotowania do niej trzeba wykorzystać, aby on nas poderwał – dodaje metropolita warszawski. „Najważniejszą rzeczą jest to, byśmy byli bardziej spójni jeśli chodzi o Ewangelię, którą głosimy ustami a tą, o której świadczymy naszymi postawami, czynami, bo ta rozbieżność jest czasem dość duża”.
Po uroczystościach w Warszawie dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego odbywać się będzie w każdej polskiej diecezji, a to ogólnopolskie na Jasnej Górze, 26 sierpnia, a następnie również w Gnieźnie. To kard. Wyszyński zapoczątkował spotkania polskich biskupów i rekolekcje u Matki Bożej. Temat tegorocznych brzmi: „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa”. Prowadzi je o. Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego. Potrwają one do czwartku.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).