O stanie prac rekonstrukcyjnych burmistrz mówił w trzecią rocznicę tego kataklizmu, który w znacznym stopniu zrujnował XIV-wieczną świątynię.
Odbudowa bazyliki św. Benedykta w Nursji powinna się rozpocząć do 2021 roku. Jak poinformował włoskie media burmistrz Nursji, Nicola Alemanno, planowanie odbudowy powinno się zakończyć do 2020 roku, a do końca tego roku zostanie zakończone oczyszczanie wnętrza bazyliki zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 2016 roku. O stanie prac rekonstrukcyjnych burmistrz mówił w trzecią rocznicę tego kataklizmu, który w znacznym stopniu zrujnował XIV-wieczną świątynię.
Według burmistrza Alemanno odbudowa bazyliki będzie prowadzona z zachowaniem jej pierwotnych struktur. Jak podkreślił, kościół w miejscu narodzin św. Benedykta z Nursji (ok.480-547), założyciela zachodniego monastycyzmu, otrzyma „antyczne oblicze z nowym duchem”, będzie też zabezpieczony przed ewentualnymi trzęsieniami ziemi. Na skutek kataklizmu w październiku 2016 ze świątyni pozostała tylko fasada. Pomoc w odbudowie zaoferowała Unia Europejska.
Włoski minister kultury Dario Franceschini powiedział, że w sferze odbudowy jest jeszcze wiele do zrobienia. Samych tylko kościołów zniszczonych przez trzęsienie ziemi z 30 października 2016 jest 4 tys. Jednocześnie minister zwrócił uwagę na potrzebę specjalnych przepisów prawnych regulujących sposób postępowania w sytuacji klęsk żywiołowych. „Nie może tak być, że za każdym razem prowadzone są debaty nad tym, jak najlepiej należałoby postąpić”, zacytował słowa ministra portal ”Umbria 24”.
W 2016 r. miasto Nursję we włoskiej Umbrii zrujnowało trzęsienie ziemi. Klasztor sióstr benedyktynek został tak mocno uszkodzony, że zakonnice trzeba było przenieść do ich sióstr w Trevi. Z bazyliki św. Benedykta pozostała tylko fasada. Nursja jest rodzinnym miastem św. Benedykta i jego bliźniaczej siostry św. Scholastyki. Po trzęsieniu ziemi nie ma już bazyliki wzniesionej nad rodzinnym domem Benedykta i Scholastyki. Jedynie na centralnym placu ocalała cudem figura świętego, patrona Eucorpy. Ruiny bazyliki jego imienia stały się "symbolem" silnego trzęsienia ziemi z 30 października 2016.
Piotr Sikora o odzyskaniu tożsamości, którą Kościół przez wieki stracił.