Hasłem przewodnim rozpoczętych dziś w Krakowie XIV Dni Jana Pawła II jest "Uniwersytet". Od 5 do 7 listopada będą się odbywały sesje naukowe, zostanie zorganizowany koncert oraz odprawiona Msza św.
Dni organizowane są po to, by upamiętnić postać św. Jana Pawła II i popularyzować jego dziedzictwo w krakowskim środowisku akademickim. Każda dotychczasowa edycja miała inny temat przewodni: "Prawda", "Dobro", "Piękno", "Wiara i nauka", "Wolność", "Godność", "Dialog", "Mądrość", "Nadzieja", "Świętość", "Miłosierdzie", "Prawa człowieka i prawa narodów", "Niepodległość". Tematem tegorocznej jest "Uniwersytet".
- Rozmawianie o uniwersytecie to rozmawianie o Polsce, o przyszłości naszego kraju. Niewątpliwie podjęcie tego tematu w kontekście Dni Jana Pawła II ma swoje bardzo ważne znaczenie, ponieważ, jak dobrze wiemy, Jan Paweł II był człowiekiem uniwersytetu. On nie tylko był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale był człowiekiem nauki - był filozofem i teologiem. Zostawił po sobie ważne dzieła, a także bardzo ważne wypowiedzi na temat tego, czym powinien być uniwersytet - wyjaśnił o. prof. Jarosław Kupczak OP, przewodniczący komitetu organizacyjnego dni.
5 listopada od godz. 10 do 17 w sali Senatu Akademii Muzycznej (ul. św. Tomasza 43) będą się odbywały obrady międzynarodowej sesji naukowej "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II". Kolejne wystąpienia sesyjne przewidziano na 6 listopada.
5 listopada o godz. 15 w Auli Wielkiej im. ks. Grzegorza Piramowicza SJ Akademii "Ignatianum" (ul. Kopernika 26) rozpocznie się z kolei konferencja "Plus ratio quam vis. Uniwersytet w nauczaniu Jana Pawła II oraz wobec zadań współczesności".
Artystycznym elementem tegorocznych dni będzie koncert w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Grodzka 52 A). 5 listopada o godz. 19 skrzypaczka Kaja Danczowska, sopranistka Jolanta Kowalska-Pawlikowska, krakowskie chóry uniwersyteckie oraz orkiestra kameralna Akademii Muzycznej wykonają pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego "Adagio" Jana Henryka Botora oraz "Motety i hymny" Johna Ruttera.
6 listopada od godz. 17 do 20, w auli bł. Jakuba Strzemię klasztoru franciszkanów (ul. Franciszkańska 4) będzie się odbywała sesja "Encyklika Redemptor Hominis a wyzwania dzisiejszego czasu".
Główna sesja naukowa dni rozpocznie się 7 listopada o godz. 9 w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 24). Po wykładach profesorów Franciszka Ziejki i Andrzeja Nowaka odbędzie się debata rektorów uczelni krakowskich.
Duchowym finałem będzie zaś Msza św. 7 listopada o godz. 17 pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza w sanktuarium św. Jana Pawła II (ul. Totus Tuus 32). Po jej zakończeniu zostaną wręczone nagrody w konkursach literackim i fotograficznym, towarzyszącym tegorocznym dniom.
Szczegółowy program XIV Dnia Jana Pawła jest dostępny na stronie www.jp2.krakow.pl.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.