Kościół w Polsce modli się za misjonarzy

W Światowy Dzień Misyjny także Kościół w Polsce modli się za misjonarzy i o misjonarzy. W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym dzisiejsza Niedziela Misyjna ma wymiar szczególny. Przez cały miesiąc w polskich diecezjach odbywają się kongresy misyjne, spotkania z misjonarzami, wystawy czy prelekcje na temat misji.

Reklama

W Niedzielę Misyjną we wszystkich polskich parafiach przypomina się o misyjnym dziele Kościoła. Jednocześnie wierni składają ofiary na rzecz Funduszu Solidarności Misyjnej - przypomina ks. Maciej Będziński z Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

„Z tego Funduszu Ojciec Święty Franciszek poprzez Kongregację Ewangelizacji Narodów, poprzez Papieskie Dzieła Misyjne może realizować projekty: budować kościoły, świątynie, kaplice, formować kleryków, kapłanów na całym świecie. Niedziela Misyjna to jest zachęta do każdej osoby. Hasło: «Ochrzczeni i posłani», czyli każdy kto jest ochrzczony jest misjonarzem. Powinien dać się zewangelizować Chrystusowi w swoim sercu, a jeśli jest to możliwe iść tam, gdzie go Chrystus potrzebuje - powiedział ks. Będziński.

W najbliższych dniach w wielu parafiach odbywać się będą animacje misyjne, nabożeństwa w intencji misji, katechezy o tematyce misyjnej, ale również sesje misjologiczne.

Warto dodać, że każdego roku tylko za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych Kościół w Polsce przekazuje do Stolicy Apostolskiej na cele misyjne ok. 4,5 mln zł.

Aktualnie posługuje na misjach 1903 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach.

*

W błaganie misyjne Kościoła „za ochrzczonych i posłanych” włączona jest także Jasna Góra. Tu codziennie podczas wieczornego Apelu rozbrzmiewa modlitwa zaproponowana przez Papieża Franciszka. W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym liczniej też przybywają ci, którzy głoszą Dobrą Nowinę w różnych częściach świata.

„Maryja jest Matką Misji i misyjnego posłannictwa Kościoła” - przypomniał bp Jan Ozga, od ponad 30 lat misjonarz w Kamerunie, który specjalnie teraz przyjechał na Jasną Górę. „Wpatrując się w Jej fiat, w Jej sposób przyjęcia obecności Boga, która zmienia całkowicie Jej plany życiowe, podziwiając Jej odwagę, to wszystko sprawia, że do dzisiejszego dnia to Zwiastowanie trwa i wezwaniem do odważnego wyznawania wiary: słowem, gestem, czynem, szlachetnym wyciągnięciem ręki” – podkreślił polski biskup misyjny.

Matka Boża Jasnogórska jest szczególną patronką polskich misjonarzy. Jej wizerunek jest niejako naszym znakiem rozpoznawczym - zauważyła s. Dominika, zmartwychwstanka. „Na co dzień pracuję w Tanzanii, w mojej wiosce w Buturu jest z nami też oczywiście Matka Boża z Jasnej Góry, nie mogło by Jej zabraknąć w naszej kaplicy, to przez Jej przyczynę oddajemy wszystkie nasze troski i radości pracy misyjnej oraz naszych podopiecznych. Z nami Polakami Matka Boża jest bardzo związana, ale i Tanzańczycy bardzo lubią modlić się przez przyczynę Czarnej Madonny” – podkreśla misjonarka.

Wśród misjonarzy są także i paulini. Posługują m.in. w RPA, Kamerunie i w krajach byłego Związku Radzieckiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama