Magdalena Wolińska-Riedi, żona gwardzisty szwajcarskiego, przez szesnaście lat mieszkała za murami Watykanu. Za murami Watykanu wychowywała dwie córki. Jak jej się tam żyło?
Watykan. Państwo, które wszyscy znają, ale dopiero ta książka uświadomiła mi, jak mało wiemy o tym najmniejszym państwie świata. I to nie tylko o tym, jak się w nim żyje, niekoniecznie posiadamy także podstawowe informacje formalne (np.: kto zarządza Watykanem w imieniu papieża? Kogo nazywa się - potocznie - premierem Watykanu?)
Magdalena Wolińska-Riedi, żona gwardzisty szwajcarskiego, przez szesnaście lat mieszkała za murami Watykanu. Za murami Watykanu wychowywała dwie córki. Mieszkała tam za czasów Jana Pawła II, Benedykta XVi i Franciszka. Jak jej się tam żyło? Jakie ograniczenia narzuca Watykan, a jakie są zalety takiego życia? Jak za murami Watykanu czują się dzieci i jak są traktowane?
Dziś Magdalena Wolińska-Riedi mieszka w Rzymie, choć jest obywatelką Watykanu, ma paszport tego kraju i nadal to miejsce nazywa swoim domem. Swoje watykańskie życie opisała w książce "Kobieta w Watykanie" wydanej nakładem wydawnictwa "Znak". Zapraszam do lektury.
Magdalena Wolińska-Riedi: "Kobieta w Watykanie". Wydawnictwo "Znak".
Dla naszych czytelników mamy trzy egzemplarze książki. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze wyślą do nas odpowiedź na pytania wymienione już wyżej:
Kto zarządza Watykanem w imieniu papieża (chodzi o osobę, nie instytucję)? Kogo nazywa się potocznie premierem Watykanu? Proszę o podanie właściwych nazw tych funkcji i nazwisk osób je piastujących.
Odpowiedź: Watykanem zarządza Prezydent (Przewodniczący) Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego - kard. Giuseppe Bertello. "Premier" Watykanu to Sekretarz Stanu kard. Pietro Parolin.
Książki otrzymują:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a książki wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.