W związku ze zbliżającym się Synodem Biskupów dotyczącym Amazonii episkopat Brazylii zorganizował seminarium poświęcone temu regionowi.
Spotkanie zgromadziło duchownych i specjalistów z różnych dziedzin nauki i było próbą przedstawienia złożonej problematyki dotyczącej tej części Ameryki Południowej. Zgromadzeni pracowali nad roboczym tekstem przygotowawczym do synodu, tzw. Instrumentum laboris.
Referaty i dyskusje w grupach roboczych skoncentrowane były na trzech głównych tematach: obecnej sytuacji Amazonii, Kościele służebnym i wyzwaniach świata miejskiego. Strona katolicka w swoich refleksjach i dyskusjach próbowała odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: jakimi metodami docierać z przekazem Ewangelii do mieszkańców Amazonii. Dyskutanci próbowali również szukać rozwiązań, jak zapewnić wiernym częsty dostęp do Eucharystii oraz co należy uczynić, aby poszerzyć rolę kobiet w tamtejszych wspólnotach.Trzecia kwestia związana była ze środowiskiem miejskim: jak organizować aktywne wspólnoty wiary, zajmujące się nie tylko życiem religijnym, ale także zatroskane o godność i jakość życia osoby ludzkiej.
Uczestnicy spotkania pokładają nadzieję w synodzie, podczas którego z pewnością dojdzie do uzupełnienia braków, jakie występują w tekście roboczym, czy też poszerzenia go o propozycje pochodzące z samej Amazonii.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.