Ponad 3 miliony pielgrzymów, prawie 140 Mszy św., setki chrztów – tak przez 10 dni w Trindade w Brazylii obchodzono uroczystość ku czci Boga Ojca Przedwiecznego. Jest to największe tego rodzaju święto na świecie.
W uroczystościach był też polski akcent. Na ich rozpoczęcie na wieży zamontowano największy na świecie dzwon, wykonany właśnie w Polsce.
W brazylijskim mieście Trindade (w stanie Goiás) odbyła się kolejna uroczystość ku czci Boga Ojca Przedwiecznego. Przez 10 dni przez sanktuarium przewinęło się 3 miliony 200 tysięcy pielgrzymów. Tradycyjna uroczystość dla uwielbienia Boga Ojca Przedwiecznego jest największym wydarzeniem religijnym w regionie centralno-zachodniej Brazylii i największym świętem tego rodzaju w świecie katolickim.
Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Washington Luiz, który podkreślił w swoim wystąpieniu: „Zebraliśmy się tutaj jako Kościół w XXI wieku. Nabożeństwo zainicjowane tyle lat wstecz jest elementem, który uzewnętrznia poczucie i podtrzymywanie jedności naszego ludu. Wzrusza bardzo widok tłumu wiernych przemierzających drogą pielgrzymów, a w szczególności duża liczba młodzieży, pragnących uczestniczyć w tym wielkim świętowaniu. Spotykamy się tutaj jako bracia w Domu Ojca, dlatego też nasze serce wyraża radość i wdzięczność”.
Na zakończenie obchodów abp Washington Cruz, ordynariusz diecezji Goiânia ogłosił rok jubileuszowy z okazji 180 lat czczenia Boga Ojca Przedwiecznego (od 7 lipca br. do 6 lipca 2020 r.) w Trindade. Na podstawie dekretu ordynariusza podczas roku jubileuszowego pielgrzymi będą mogli uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy. Z okazji rozpoczętego jubileuszu zaprezentowano pielgrzymom specjalnie wydany znaczek pocztowy. Artysta, który wykonał projekt Silvio Morais, umieścił kilka elementów wskazujących na przyszłość kultu Boga Ojca Przedwiecznego.
Tegorocznemu odpustowi towarzyszyła zachęta: „Bądźcie świętymi, jak wasz Ojciec jest Świętym” . Podczas dziesięciu dni świętowania odprawionych zostało 139 Mszy św., 45 nowenn, 18 spotkań różańcowych, 11 procesji, jak też setki chrztów, spowiedzi i czuwań modlitewnych.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.