Naukowcy szwajcarskiego uniwersytetu w Bazylei odkryli w swoich archiwach najstarszy na świecie list chrześcijanina. Władze uczelni ujawniły 11 lipca, że według nowych badań grecko-egipski papirus, który już od dawna jest w ich posiadaniu, może pochodzić z 230 roku po Chrystusie. Tym samym jest on o co najmniej 40 lat starszy niż znane dotychczas na świecie listy chrześcijańskie, poinformowali przedstawiciele założonego w 1460 roku uniwersytetu.
Według niemieckiej agencji katolickiej KNA w liście napisanym w języku starogreckim mężczyzna o imieniu Arrianus pisze do swego brata Pawła o codziennych sprawach rodzinnych. Znawcy starożytności uważają, że obaj mężczyźni byli młodymi, wykształconymi synami miejscowej elity, właścicielami ziemskimi piastującymi urzędy publiczne.
Imię Paweł wskazuje na wczesne pochodzenie listu, gdyż w owym czasie było „niezwykle rzadkie” – powiedziała historyk Sabine Huebner. Jej zdaniem, „na tej podstawie możemy wnioskować, że wspominani w liście rodzice byli już chrześcijanami, a swemu synowi nadali imię Apostoła Narodów już ok. 200 roku”.
O chrześcijańskich związkach rodziny może też świadczyć formuła pozdrowienia na końcu tekstu. W ostatnim zdaniu listu Arrianus życzy swemu bratu, aby mu się dobrze wiodło „w Panu”. Tego typu sformułowań używali jedynie chrześcijanie – podkreśliła Huebner.
List pozwala także poznać codzienne zwyczaje kuchni tamtych czasów. Arrianus pisze bowiem do brata: „Ale proszę, przyślij mi sos rybny, o którym sądzisz, że jest dobry”. Ponadto prosi o przekazanie pozdrowień matce.
Zdaniem historyków treść listu jest dowodem na to, że życie codzienne wczesnych chrześcijan nie bardzo różniło się od środowiska niechrześcijańskiego. Zaprzecza to często przedstawianemu w badaniach poglądowi, jakoby pierwsi chrześcijanie w Cesarstwie Rzymskim byli traktowani jako jakaś szczególna grupa dziwaków odwróconych od świata.
Papirus o symbolu „P.Bas. 2.43” est już od ponad stu lat w posiadaniu uniwersytetu w Bazylei. Nowe badania pozwoliły też odtworzyć miejsca jego znalezienia. Ustalono, że pochodzi on ze wsi Theadelphia w środkowym Egipcie i zachował się w jednym z największych archiwów papirusów z czasów rzymskich.
Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl.
Dostajemy sporo wiadomości od Was, Drodzy Użytkownicy serwisu „Gościa”, dotyczących kultury języka w dyskusji pod artykułami. Zależy nam, podobnie jak Wam, aby stworzyć dobre miejsce spotkań. A nawet więcej – wspólnotę spotkań. Ktoś kiedyś powiedział, że wspólnota to strumień życia. W tej genialnej intuicji kryją się dwie cechy każdej wspólnoty. Po pierwsze jej członkowie mają wspólne źródło. Po drugie zmierzają w tym samym kierunku.
Gorąco zachęcamy Was do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Tylko zalogowani użytkownicy będą mogli brać udział w dyskusjach oraz komentować artykuły na gosc.pl. Wierzymy, że razem uda nam się stworzyć w ten sposób wspólnotę spotkań, wolną od hejtu czy podszytych agresją słownych zaczepek.
Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy, a także uzyskanie dostępu do wybranych treści i serwisów specjalnych. Treści premium wkrótce będzie się pojawiać coraz więcej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.