Papież przeciw marginalizacji i nierównowadze społecznej.
Pomimo wielu korzyści i pozytywnych zmian, które zachodzą w wielu sektorach życia, ciągle pozostaje, a nawet wzrasta marginalizacja i nierównowaga społeczna. Sytuacja ta domaga się odpowiedniego i mądrego zaangażownia różnych grup społecznych i także struktur władzy. Słowa te Papież skierował do członków Unii Prowincji Włoskich, których przyjął na audiencji.
Franciszek wskazał, że głównymi zadaniami władz prowincji jest dbanie o środowisko, konsolidacja i troska o łączność małych ośrodków z większymi miastami, a także zarządzanie szkołami.
Opieka nad środowiskiem szansą na rozwój
"To ogólne działanie wymaga odpowiedniego planowania, stałego zaangażowania i odpowiedniej dostępności środków niezbędnych do regularnego wykonywania zadań. Aby jednak to zrealizować, konieczne jest promowanie i szerzenie bardziej konkretnej i świadomej troski o środowisko. Opieka nad wspólnym domem we wszystkich jej aspektach musi być coraz bardziej odczuwana - zaznaczył Ojciec Święty. - Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu większej liczby środków na dbanie o środowisko i utrzymanie infrastruktury, dostrzegając w tym nie tyle obciążenie, ile raczej szansę na konkretny i rzeczywisty rozwój. W celu skutecznej poprawy jakości życia, uniknięcia możliwych tragedii i ogromnych kosztów ludzkich i ekonomicznych, jako konsekwencji zaniedbań lub niemożliwych do przewidzenia wydarzeń, oraz aby zapewnić trwałe perspektywy zrównoważonego rozwoju, konieczne są prace związane z konserwacją i dbałość o utrzymaniu na odpowiednim poziomie szkół, dróg i środowiska jako jednej z głównych kwestii, na której skupia się całą uwagę, której się domaga i na którą zasługuje".
Papież życzył zgromadzonym, aby z odwagą i determinacją kontynuowali swą pracę, by uczynić prowincje przykładnymi miejscami zrównoważonego rozwoju.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.