W końcu przyszedł czas poszukiwań dalszych. Czas niezaspokojonej tęsknoty, tęsknoty której sztuka wypełnić nie była zdolna. Jeśli chcesz spotkać człowieka, którym był Karol Wojtyła, sięgnij po tę książkę.
Wydawnictwo ZNAK podjęło się wielkiego dzieła: krytycznego wydania dzieł literackich Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Dziś ukazuje się pierwszy tom: Juwenilia. Zaplanowane są trzy, a ostatni powinien ukazać się na setną rocznicę urodzin, czyli w maju 2020 roku.
Przed nami zatem Juwenilia. Pierwsze liryki i dramaty. W obszernej publikacji znalazły się także dzieła dotychczas niepublikowane, oddzielnie przedstawiono te, których autorstwo jest wątpliwe. W tomie znalazły się także listy z tego okresu, przede wszystkim do Mieczysława Kotlarczyka. To wydanie krytyczne, zatem znajdziemy tu także cały aparat naukowy.
"Edycja dzieł literackich i teatralnych Karola Wojtyły - Jana Pawła II uzasadniona jest przekonaniem, że nie można w pełni zrozumieć osoby Świętego Papieża bez wniknięcia w ten fragment jego biografii, który dotyczy fascynacji poezją, dramatem, teatrem" - napisał w pierwszym zdaniu wstępu prof. Jacek Popiel. Powiedziałabym więcej: te teksty mówią, kim był Karol Wojtyła, pokazują świat, z którego wyrósł i źródła jego myślenia. Pokazują człowieka, jakim był i jakim się stawał. W lirykach "uczył się mówić, zanim zaczął rozmawiać". Szukał swojej drogi, swojego słowa. W pierwszych dramatach mierzył się z rzeczywistością i Bogiem, przez Hioba i Jeremiasza szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania. W końcu przyszedł czas poszukiwań dalszych. Czas niezaspokojonej tęsknoty, tęsknoty której sztuka wypełnić nie była zdolna. Czas zmagania. "Czy wolno mi stać na tym stanowisku, na którym stoję? - pytał w niepublikowanym dotychczas tekście 'Ciągle jestem na tym samym brzegu'. - Przecież nie można nigdy posiąść obu brzegów w pełni, chyba tylko obserwacyjnie z łodzi. Ale to jest stanowisko historii i to jest spokój historyczny." Aż do słów: 'Miłość mi wszystko wyjaśniła, miłość wszystko rozwiązała'...
Dzieła młodzieńcze Karola Wojtyły. Klucz do człowieka i zapis drogi powołania. Zapis zmagania i odejścia od pierwszej miłości, by powierzyć się ostatecznie Tej, której zawierzył siebie.
Jeśli chcesz spotkać człowieka, którym był, sięgnij po tę książkę.
Karol Wojtyła, Jan Paweł II: "Dzieła literackie i teatralne". Tom I. Juwenilia (1938-1946). Wydawnictwo ZNAK.
Mamy dla Państwa trzy egzemplarze książki. Rozlosujemy je wśród autorów poprawnych odpowiedzi na pytanie:
Kim był pierwowzór Człowieka o kuli z dramatu "Przyjaciel naszego Boga" (później: "Brat naszego Boga")?
Odpowiedź: Człowiek o kuli to oczywiście św. brat Albert /Adam Chmielowski
Nagrody wylosowali
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.