Przyszłość naszego szpitala zawarta jest w żywej pamięci o jego korzeniach. Kiedy powstawał w 1869 r. leczone dzieci były chore na anemię spowodowaną brakiem żelaza w organizmie. Dziś ta choroba już nie istnieje. Tak więc naszym zadaniem jest robić wszystko, aby znikały choroby, które dotykają dzieci, znajdując taką metodę leczenia, która temu zaradzi – stwierdziła dyrektorka Pediatrycznego Szpitala Dzieciątka Jezus obchodzącego 150. lecie powstania.
Mariella Enoc przypomniała, że swoje początki szpital ma w małym mieszkaniu, gdzie były 4 łóżka. Pomysłodawczynią jego powstania była księżna Arabella Salviati. Ta rodzina łożyła też fundusze na jego powstanie, rozwój i utrzymanie. W 1924 r. szpital ten został ofiarowany papieżowi Piusowi XI i od tamtego czasu należy do Watykanu.
Dyrektor szpitala podkreśliła, że w centrum jego zainteresowania jest zawsze dziecko i jego rodzina oraz poszukiwanie nowych metod leczenia. Wysłuchanie pacjenta i jego bliskich to także część terapii – mówi Mariella Enoc.
“Historia szpitala Dzieciątka Jezus to historia miłości, poświęcenia, troski i badań naukowych – zaznaczyła w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Mariella Enoc. - Szpital zawsze wybiegał w przyszłość i bardzo zwracał uwagę na to, aby leczyć i poszukiwać nowych sposobów leczenia. Tak więc badania naukowe, wprowadzanie nowych rozwiązań, inwestowanie w nie połączone z dużą troską o dzieci, a także dobre relacje z rodzinami to wielki splot nauki i miłości, poświęcenia.”
Mariella Enoc wskazała także, że bogactwem watykańskiego szpitala pediatrycznego jest wiedza i doświadczenie, którym dzieli się z innymi ośrodkami. „Nie idziemy do świata, aby budować szpitale – zaznaczyła, - ale współpracujemy z wieloma placówkami medycznymi, prowadzimy różne kursy i szkolenia oraz wdrażamy nowe projekty”. Warto zaznaczyć, że Szpital Dzieciątka Jezus posiada jedną z największych baz informacyjnych na świecie na temat tzw. chorób rzadkich i z tego powodu przyjmuje co roku ponad 13 tys pacjentów.
Obecnie w szpitalu tym znajduje się ponad 600 łóżek dla dzieci (607), co roku hospitalizowanych jest ponad 28 tys. małych pacjentów, przeprowadza się około 29 tys. zabiegów chirurgicznych, a w pogotowiu szpitala pomaga się około 84 tys. potrzebujących.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).