Na spotkanie z grupą 10 biskupów z Kazachstanu i Azji Centralnej poświęcił 2 godziny.
Papież wykazał się względem nas wielką wspaniałomyślnością. Na spotkanie z grupą 10 biskupów z Kazachstanu i Azji Centralnej poświęcił 2 godziny. Jestem mu za to bardzo wdzięczny – powiedział bp Atanasius Schneider, dzieląc się wrażeniami po zakończonej już wizycie ad limina apostolorum w wywiadzie dla portalu Life Site News.
Pomocniczy biskup Astany powiedział, że sam Papież zachęcał biskupów do szczerej, a nawet krytycznej rozmowy. Rozmawiano o takich sprawach jak Komunia dla osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach, czy dla protestantów z małżeństw mieszanych, a także o szerzeniu się homoseksualizmu w Kościele.
Bp Schneider poprosił Franciszka o doprecyzowanie kontrowersyjnego fragmentu z niedawnej deklaracji o braterstwie, podpisanej w Abu Zabi przez Papieża i wielkiego imama Al-Azhar. Stwierdza się w niej między innymi, że „Bóg w swej mądrości chce pluralizmu i różnorodności religii, koloru skóry, płci, rasy i języków”. Biskupa z Kazachstanu, kraju o większości muzułmańskiej, interesowało, jak rozumieć stwierdzenie, że Bóg chce różnorodności religii.
Odpowiedź Papieża była bardzo jasna: Bóg przyzwala na różnorodność religii. Franciszek przyznał również, że zestawienie w jednym zdaniu różnorodności religii z różnorodnością płci może prowadzić do błędnych interpretacji, bo jest oczywiste, że różnorodności płci Bóg chciał w sposób pozytywny, a nie na zasadzie przyzwolenia. Mając to na względzie Papież upoważnił biskupów z Azji Centralnej, by to jego doprecyzowanie podali do wiadomości publicznej.
Od Wiara.pl
Warto przypomnieć, że w kontekście sens zdania o chceniu przez Boga różnorodności religii był oczywisty. Przytoczmy nie jedno, ale trzy zdania kolejne z deklaracji.
"Wolność jest prawem każdej osoby: każdy korzysta z wolności wiary, myśli, słowa i działania. Pluralizm i różnorodność religii, koloru skóry, płci, rasy i języka są wyrazem mądrej woli Bożej, z jaką Bóg stworzył istoty ludzkie. Ta boska Mądrość jest źródłem, z którego wywodzi się prawo do wolności wiary i wolności do bycia różnymi".
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.