Bp Czaja: Niektóre praktyki egzorcystów niepokoją i wymagają reformy

Przedmiotem dzisiejszych obrad Komisji Nauki Wiary KEP były sprawy związane z funkcjonowaniem egzorcystów, mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – powiedział KAI bp Andrzej Czaja stojący na czele tejże Komisji, która spotkała się dziś w Warszawie.

Postanowiono, że egzorcyści powinni ściśle współpracować z zespołami psychologów, a rozpoczynaliby obrzęd egzorcyzmu dopiero po wcześniejszym wykluczeniu przez specjalistów zaburzeń osobowościowych bądź psychicznych u danej osoby.

Zdaniem bp. Czai jest to wciąż etap diagnozowania tych kwestii przez Komisję Nauki Wiary. Pojawiające się problemy dotyczą zarówno środowiska księży, którzy mają misję kanoniczną do egzorcyzmowania jak i w sytuacjach, że dany ksiądz nie ma misji, a podejmuje modlitwę o uwolnienie sam bądź z wiernymi świeckimi.

"Nieraz egzorcysta nie działa według tego, co jest zawarte w obrzędach egzorcyzmowania, a robi to po swojemu, pomijając nauczanie i dyrektywy Kościoła” - stwierdził bp Czaja.

Zaznaczył też, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r. Zdaniem Komisji nieraz niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. "Całe szczęście, że mamy dziś dokument „Posługa uwalniania” przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować" – dodał biskup.

Dzisiejsze obrady Komisji Nauki Wiary KEP koncentrowały się wokół odpowiedzi na pytanie: jak zaradzić tego rodzaju patologiom. Bp Czaja podkreślił, że „chodzi przede wszystkim o to, aby wesprzeć posługę egzorcysty, która nie jest łatwa”. Proponowano zatem, by powołać zespoły psychologów, które działałyby na szczeblu diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne współpracujące z egzorcystami. Taka poradnia kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie kierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

Bp Czaja zapowiedział, że sugestie związane z pracą egzorcystów przedstawi na najbliższym zebraniu plenarnym KEP, które obradować będzie w Warszawie 12 i 13 marca br.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  05.03.2019 12:49
  Jak tak doskonale biskupi wiedzą ,jak to robić , to niech sami sie wezmą za uwalnianie. Wydawanie teoretycznycgh zarządzeń, kiedy nigdy samemu nie dokonało sie żadnego egzorcyzmu , czy uwolnienia. Jak zawsze dyrektywy w stylu urzędników, którzy wszystko wiedzą najlepiej, bo są bogami". w Kościele nie ma już rozeznawania, tylko czyni to 'bożek psychologii", który juz na stałe wdarł się wszędzie do seminariów, zakonów...
 • Gość
  05.03.2019 22:14
  Wbrew pozorom owo "wspieranie egzorcystów" jest zakamuflowanym atakiem na ludzi potrzebujących pomocy. Po pierwsze, żaden ksiądz nie będzie mógł pomóc bez opinii psychologa. Utrudni to wielu osobom dostęp do księży rozeznających problem zniewolenia. Być może zostaną wprowadzone nowe przepisy i dyrektywy, które zwiążą księżom ręce w zakresie pomocy. W najgorszym wypadku modlitwa o uwolnienie będzie przypominała wizytę u lekarza-urzędnika. "Przykro mi, ale przepisy...". Dojdzie do tego, że poszukujący rozwiązania problemu pójdą do tzw. świeckich egzorcystów, sekt i różnych grup protestanckich, aby uzyskać pomoc. Ale chyba o to chodzi dzisiejszym biskupom. Popieram pomysł, aby sami się zajęli posługą uwolnienia, skoro na wszystkim znają się najlepiej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9