- Kościół wyjdzie z tych trudnych chwil i doświadczeń odnowiony - mówi metropolita krakowski.
W filmie nagranym dla Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej relacjonuje on drugi dzień konferencji, która trwa w Watykanie.
Jak opowiada, jedna z prelegentek zaznaczyła, że Kościół jest wspólnotą, w której każdy ma swoje miejsce. Podkreśliła też rolę w tej wspólnocie kobiety i matki. Z kolei opat cystersów przypomniał, że Kościół jest mistycznym ciałem Chrystusa. Zakonnik wyjaśnił, że ten obraz może być odzwierciedleniem spowodowanego przez duchownych cierpienia, jakie przeżywa Kościół, patrząc na nieszczęścia dzieci. Niespodziewanie w dyskusję włączył się papież Franciszek, mówiąc, że w wypowiedzi pani doktor objawił się geniusz kobiecy, pozwalający zrozumieć prawdę o Kościele jako Matce.
- To pozwoliło mi podczas obrad mojego kręgu dyskusyjnego powiedzieć, nawiązując do pojęcia odpowiedzialności Emmanuela Levinasa, według którego odpowiedzialność łączy się niekiedy z cierpieniem, że musi być ona zawsze bezinteresowna, ale także gotowa, by nieść ciężar drugiego człowieka, a więc razem z nim współcierpieć - komentuje abp Jędraszewski.
Podczas rozmów pojawiło się również pojęcie podatności na zranienie. Metropolita krakowski przywołuje w odpowiedzi metaforę rodzącej matki, która, cierpiąc, daje życie. - To jest obraz tego, co się aktualnie dzieje podczas tego nadzwyczajnego spotkania przedstawicieli episkopatów całego świata, kiedy rozważamy nieszczęścia młodych, dzieci i poczuwamy się do odpowiedzialności za ich los, a także za zło, jakie się dokonuje. Wiążę się to z poczuciem wstydu i wewnętrznego cierpienia. Jesteśmy głęboko przekonani, przeżywając te trudne, wypełnione żalem i zadumą chwile, a także pozostając otwarci na natchnienia Ducha Świętego, że to spotkanie przyczyni się do tego, że Kościół wyjdzie z tych doświadczeń odnowiony, z nowym życiem i siłą - mówi.
W obradach na temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych ludzi Kościoła bierze udział - pod przewodnictwem papieża - 190 osób, w tym 114 przewodniczących (lub ich zastępców) krajowych konferencji biskupich, 14 zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich, 22 wyższych przełożonych zakonów męskich i żeńskich, prefekci i przewodniczący urzędów Kurii Rzymskiej oraz wiele innych osób. Kościół w Polsce reprezentuje wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Jędraszewski. Spotkanie zakończy się w niedzielę 24 lutego uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem papieża Franciszka.
Archidiecezja Krakowska
Abp Marek Jędraszewski na konferencji w Watykanie | 23.02.2019
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.