Powrót do ideałów

„Po co to robię”? To podstawowe pytanie, które muszą sobie zadać katolickie, nie tylko internetowe media.

Przed tygodniem nie było okazji, bo trwały Światowe Dni Młodzieży. Trudno jednak w ogóle nie zauważyć orędzia Franciszka na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu. Bo dotyka niezwykle istotnej problematyki Tego, jak sieć, będąca w zamyśle miejscem komunikacji, spotkania, budowania wspólnoty, staje się miejscem, w którym człowiek jest coraz bardziej samotny; staje się siecią misternych manipulacji. I o tym co robić, by ten pierwotny zamysł na sieć zachować i wzmocnić.

Nie ukrywam, że to ostatnie wydaje mi się najbardziej istotne. Narzekać czy wytykać błędy łatwo, ale prowadzi to tylko do zgorzknienia :) Wzmacniać to, co dobre – mówiąc językiem Jeremiasza „budować i sadzić” – trudniej. Bo często to dość mozolne i niewdzięczne zajęcie. Co więc radzi Papież? Przytoczę tu końcowy ustęp orędzia, zatytułowany „Od «polubień» do «amen»”

Obraz ciała i członków przypomina nam, że korzystanie z sieci społecznościowej dopełnia spotkania osobowego, które przeżywa się poprzez ciało, serce, oczy, spojrzenie, oddech drugiego. Jeśli sieć jest używana jako przedłużenie lub jako oczekiwanie na to spotkanie, to wówczas nie zdradza siebie i pozostaje bogactwem dla komunii. Jeśli rodzina korzysta z sieci, aby być bardziej powiązana ze sobą, aby następnie spotkać się przy stole i spojrzeć sobie w oczy, to jest to bogactwo. Jeśli wspólnota kościelna koordynuje swoją działalność poprzez sieć, a następnie wspólnie sprawuje Eucharystię, to jest ona bogactwem. Jeśli sieć jest szansą, by przybliżyć mnie do dziejów i doświadczeń piękna lub cierpienia fizycznie dalekich ode mnie, do wspólnej modlitwy i szukania dobra w ponownym odkryciu tego, co nas łączy, to jest to bogactwo.

W ten sposób możemy przejść od diagnozy do terapii: otwierając drogę do dialogu, spotkania, uśmiechu, wyrazów czułości... To jest sieć, której chcemy. Sieć, która nie jest stworzona, by pochwycić w pułapkę, ale aby wyzwalać, aby strzec wspólnoty wolnych osób. Sam Kościół jest siecią utkaną przez komunię eucharystyczną, w której jedność nie opiera się na „polubieniach”, lecz na prawdzie, na „amen”, z którym każdy przylgnął do Ciała Chrystusa, przyjmując innych.

No cóż. Choć w epoce Facebooka, Twittera i innych „galerii próżności” (bo w moim odczuciu to jeden wielki lans) wydaje się to nieprawdopodobne, dokładnie tak przez lata funkcjonowały nasze forum i czat (ten ostatni dobiło wycofanie się twórców przeglądarek ze wspierania Javy). Jako przedłużenie i oczekiwanie na spotkanie. Po prostu znaliśmy się. Spotykaliśmy od czasu do czasu na oficjalnych zlotach, o spotkaniach w mniejszym gronie juz nie mówiąc. Ludzie z Trójmiasta, Warszawy, z Katowic, Chorzowa, Rudy, Bytomia, Siemianowic, Łazisk, Opola, Torunia, Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego, Łodzi, Lublina, Rymanowa, Dzierżoniowa, Krakowa, Częstochowy, Poznania, Nowego Sącza, Szczawnicy, Zakroczymia i wielu, wielu innych... Z niektórymi z nich, choć nigdy ich nie spotkałem, utrzymuję kontakt do dziś. Znam całkiem szczęśliwych małżonków, którzy poznali się u nas, znam takich, którzy zdecydowali się na drogę zakonną. Spotkanie się w Internecie, spotkanie nie Boga, ale ludzi, którzy pomogą w drodze do Boga, nie jest niemożliwe. Trzeba jednak włożyć w to wszystko sporo trudu. Rzecz nie do pojęcia dla tych, którzy myślą o Internecie jedynie jako swoistej ambonie (czy w innym przypadku trybunie albo mównicy) dla głoszenia własnych poglądów, a ewentualny powrót do czegoś takiego uważają za niewarty trudu anachronizm...

Tak, dziwnie się czuję, gdy uświadamiam sobie, że już dawno temu robiliśmy to, co dziś papież Franciszek wskazuje jako lekarstwo na uzdrowienie relacji w sieci. Nie tylko zresztą my, ale np. Opoka czy Katolik też. Zamieszczona w naszym programowym manifeście deklaracja – że chcemy informować, formować i być miejscem spotkania – okazuje się z tej perspektywy wręcz prorocza :) No ale dziś inne wieją wiatry. Fascynacji – jak już wspomniałem – mediami społecznościowymi; galeriami próżności, w których zbudowanie choćby niewielkiej niszy dla autentycznych wspólnot, a nie tylko czczej paplaniny powierzchownych kontaktów, zakrawa na cud...

Jak dużo czasu musi upłynąć, by ten Fraciszkowy ideał zyskał w „katolickim necie” na nowo prawo obywatelstwa nie wiem. Ze smutkiem jednak myślę, że i tak będzie to wyważanie dawno otwartych drzwi. Tyle że drzwi, którym zardzewiały zawiasy i które otuliły pajęcze sieci. No cóż...

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Marek Aureliusz
  03.02.2019 13:55
  Wybrałem sobie Pana na "ofiarę " czego ? ano irytuje mnie większość katolickich publikatorów mówiących np. o Sieci jako o "jednym z narzędzi budowania wspólnoty " dźwiga teraz Pan ciężar nie przez siebie uczyniony .


  Jak to "budowania wspólnoty ?' to...ona jest niezbudowana ? nie ma jej ? to o czym my tutaj …

  Tutaj pora na "poezję erotyczną " Malarze , poeci wielbili cnoty i urodę swych wybranych wyśnionych bogdanek , to mogła być blondynka, brunetka , szatynka czy rudowłosa piękność , bardziej szczupła lub o bardziej pełnych kształtach … ale była , konkretna , istniejąca , ośmieszyłby się malarz , rzeźbiarz który chce uwiecznić swa lubą np. w marmurze ale nie wie jak ona wygląda .My chcemy budować wspólnotę … ale nie wiemy nawet bodaj w ogólnych zarysach jak powinna ona wygadać .


  Ile to papieru poświęcono przygotowaniom ŚDM ? dużo prawda ? to nieuniknione . A ile to papieru poświęcił Mojżesz na określeniu ram prawnych wspólnoty , metodach jej działania itd. w stosunku do ŚDM , w kategoriach liczb to nędzna resztka … i co ? jakie efekty ?


  Tyle padło słów o budowaniu wspólnoty ale tych co potrzeba nie …

  jakich ? ano takich że chrześcijaństwo wykreśliło , wyresetowało ze swej świadomości obraz wspólnoty kościoła św. Piotra i Pawła , ZASADY JEJ FUNKCJONOWANIA i chce ignorując Pismo budować jakąś inną wyimaginowana wspólnotę , ze śmiesznymi rezultatami , czy warto polemizować z Biblią ?


  Mądrość zawiera się w słowach " i co dalej ?" spotkali się , pośpiewali , rozjechali i co dalej , jakie zasady , metody budowania wspólnoty sformułowano ? … żadnych , co Sieć zbuduje ? Sieć niczego nie buduje , bzdura , co roku odbieram maile od zapomnianych członków rodziny , ale to jeszcze nie jest wspólnota rodzinna ,to jeszcze nie wspólnota .


  Drogi Panie Redaktorze , powrót do ideałów to powrót do Biblii , w jej ujęciu Sieć to tylko komunikator , narzędzie ale nic więcej , jak nie ZASTOSUJEMY Biblii w praktyce organizacyjnej to mam dobrą wiadomość , zachowa Pan ten w/w niezły tekst i po następnych ŚDM trochę go Pan podretuszuje i będzie pasować , a dlaczego nie ? skoro pasuje …
 • gosc
  03.02.2019 15:27
  Szanowny Panie Redaktorze! Proszę napisać co ważnego, wartościowego z chrześcijańskiego (katolickiego) punktu widzenia powiedział Franciszek w Panamie. Czym biskup Rzymu umocnił wiarę tych młodych ludzi i katolików na świecie, do których dotarły jego słowa? Można odnieść wrażenie, że równie dobrze zamiast niego mógłby tam być jakiś przedstawiciel ONZ czy działacz na rzecz ogólnoświatowego pokoju i pojednania i byłoby podobnie. Oczywiście, nie byłoby modlitwy i ofiary Mszy św. Tak, to prawda. Chodzi jednak o to, co w sferze werbalnej ma zostać w świadomości katolików po tych Światowych Dniach Młodzieży? Nawiązane kontakty między ludźmi z różnych stron świata? Tylko tyle?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9