Młodzi u żydów i muzułmanów.
Dzisiaj wieczorem na Cinta Costera w Panamie zostanie odprawiona Msza inaugurująca Światowe Spotkanie Młodych. Pielgrzymów przyjęły nie tylko parafie i rodziny katolickie, ale również wyznawcy innych religii.
Autobusy z pielgrzymami przyjeżdżały do stolicy kraju stopniowo tak, aby nie zablokować ruchu. Dotarły także grupy, które dni w diecezjach spędziły w sąsiedniej Kostaryce. Międzynarodowe lotnisko Tocumen w Panamie otworzyło wczoraj nowy terminal, na którym wylądowały pierwsze samoloty z pielgrzymami. Wyjątkowym pielgrzymem była Matka Boża z Fatimy, której figura została specjalnie przywieziona z portugalskiego sanktuarium na spotkanie młodych.
Pielgrzymi zamieszkali nie tylko w parafiach i rodzinach katolickich. Synagoga Kol Shearith w Panamie przyjęła 50 pielgrzymów. Mówi rabin Gustavo Kraselnik: „Idea zrodziła się podczas nieformalnej rozmowy kilka miesięcy temu z naszymi przyjaciółmi z parafii św. Łukasza w Costa del Este. I kiedy mówili o swej odpowiedzialności za przyjęcie młodych podczas tego spotkania, spontanicznie wyraziliśmy naszą gotowość”.
Rabin Kraselnik jest przyjacielem Papieża Franciszka i z dumą pokazuje wspólne zdjęcia. U katolików szczególnie podziwia zapał misyjny.
Z kolei w najstarszym meczecie Ameryki Środkowej Wspólnota Muzułmańska zaoferuje młodzieży wodę. Szacuje się, że obok niego przejdzie nawet 20 tys. osób. „Pielgrzymka jest jednym z pięciu filarów islamu, hajj jak mówimy po arabsku. A czymże jest to wydarzenie w Panamie, jeśli nie pielgrzymką młodzieży, która przybywa w konkretnym celu. Jest to nasza mała cegiełka” mówi Yanus Makda.
Panamskie media podkreślają, że Światowe Spotkanie Młodych jest wydarzeniem historycznym i poświęcają mu dużo miejsca.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.