Już po raz piąty w Boże Narodzenie przy bazylice w Piekarach Śląskich otwarte zostanie Piekarskie Betlejem - plenerowa, żywa i ruchoma szopka, nawiązująca do tradycji regionu. W tym roku ma nieść przesłanie środowiskowe, o którym przypomni patron ekologii, św. Franciszek.
O corocznym otwarciu Piekarskiego Betlejem w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, 25 grudnia, przypomniało w informacji biuro prasowe archidiecezji katowickiej. Jak zaznaczono, wśród stałych ekspozycji, gdzie zmieniają się tylko poszczególne elementy, co roku jedna wystawa jest zupełnie inna - ma charakter edukacyjny, przeznaczony zwłaszcza dla młodych.
Na przestrzeni lat wystawa ta przedstawiała śląską rodzinę, górniczy chodnik czy śląską wieś. W tym roku papieska encyklika Laudato si oraz szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach stały się inspiracją dla tematyki ochrony środowiska. Odwiedzający zobaczą las, przechadzające się zwierzęta i szumiący potok, a także św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii.
Nowe eksponaty trafią m.in. do tradycyjnej już ekspozycji dawnego Śląska. Wśród postaci pojawią się Powstańcy Śląscy. Całkiem nową przestrzenią w piekarskiej szopce będzie tzw. kaplica pokoju, czyli replika groty narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Intencją powstania tego miejsca w szopce jest stworzenie przestrzeni modlitwy o pokój.
Piekarskie Betlejem to również festiwal świąteczno-kolędowy z koncertami, jasełkami i rodzinnymi spotkaniami. Tym razem gwiazdą kolędowania będzie Golec uOrkiestra.
Całą instalację można będzie odwiedzać od 25 grudnia do 31 stycznia 2019 r. Organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane, a szczególnie grupy dziecięce i młodzieżowe wraz z duszpasterzami. Istnieje możliwość zwiedzenia sanktuarium i szopki z przewodnikiem. Można także skorzystać z sanktuaryjnej, bądź plenerowej kawiarenki.
Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja wraz z Kalwarią Piekarską to najbardziej znane sanktuarium na Górnym Śląsku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
W piekarskim sanktuarium, podobnie jak w innych parafiach, w okresie przed Bożym Narodzeniem przez lata powstawała szopka. Obszerna instalacja z żywymi zwierzętami i ruchomymi figurami stanęła po raz pierwszy na tamtejszym Rajskim Placu obok bazyliki cztery lata temu.
Inspiracją dla pierwszego Piekarskiego Betlejem w 2014 r. było odnalezienie - przy okazji rozpoczęcia budowy nowego domu rekolekcyjno-pielgrzymkowego - figur pochodzących z tzw. Panoramy Tysiąclecia, która powstała w latach 60. ubiegłego wieku, z okazji 1000. rocznicy chrztu Polski. To ruchoma instalacja figur polskich świętych i znaczących dla historii Polski postaci, oddających cześć Matce Bożej.
Przez lata Panorama cieszyła się zainteresowaniem parafian i przybywających do sanktuarium pielgrzymów, ale później figury zabezpieczono i schowano. Przed jubileuszem 1050-lecia chrztu Polski przeprowadzono ich renowację. Hołd nowonarodzonemu Chrystusowi oddają np. przechodzący w procesji trzej królowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan III Sobieski.
Co roku przybywają nowe postacie: w 2015 r. pojawili się papież Franciszek i związany ze Śląskiem św. Jacek Odrowąż. W 2016 r. ustawiono figurę Matki Bożej Fatimskiej, przed przypadającą w 2017 r. 100. rocznicą jej objawień. Teraz będzie to m.in. św. Franciszek z Asyżu.
Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Sanktuarium jest nadal ważne dla Ślązaków i Śląska - Matka Boża Piekarska uważana jest za patronkę ludzi pracy. Głoszone tam przy okazji ważniejszych pielgrzymek homilie wywodzą się z ewangelii pracy oraz społecznej nauki Kościoła.
Najstarszy, pochodzący z XV lub XVI w. obraz Matki Bożej Piekarskiej na początku XVIII w. przewieziono do Opola, a jego miejsce w Piekarach zajęła namalowana pod koniec XVII w. kopia, która - jak głoszą przekazy - również zasłynęła licznymi łaskami.
Najstarsze udokumentowane pielgrzymki przybyły do Piekar w 1676 r. z Tarnowskich Gór i w 1681 r. z Opola. W okresie międzywojennym, obok tradycyjnych pielgrzymek z poszczególnych parafii, organizowano także pielgrzymki stanowe.
Do najbardziej znanych i licznych nadal należą: odbywająca się od 1947 r. pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców (w ostatnią niedzielę maja) oraz pielgrzymka niewiast i panien (w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. wiernych, przede wszystkim z Górnego Śląska. W niemal każdym z tych wydarzeń obok hierarchów kościoła katolickiego biorą udział znane osobistości życia publicznego.
Począwszy od 1965 r. niemal co rok gościem na piekarskim wzgórzu był metropolita krakowski Karol Wojtyła. Podczas pielgrzymek mężczyzn do 1978 r. głosił homilie i nauki na temat ludzkiej pracy, jej godności i praw robotniczych. Kiedy został papieżem, przesyłał telegramy, listy lub nagrane orędzia.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ mark/
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.