Pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię” rozpoczyna się tegoroczna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom już po raz dziewiętnasty akcja ma charakter ekumeniczny: prowadzone jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach kampanii rozprowadzane będą świece wigilijne. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną, rehabilitację i leczenie dzieci, a także na zorganizowane formy letniego wypoczynku. Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku ok. 11 tys. świec. Celem akcji jest pomoc w wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz ich ochrona przed marginalizacją w życiu społecznym.
W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”. Chcemy, aby wigilijna świeca przypominała nam wszystkim o osobach potrzebujących i wykluczonych oraz uwrażliwiała nas na ich potrzeby i zachęcała do niesienia im pomocy. Niech jej płomień będzie symbolem nadziei, życzliwości i solidarności społecznej.
Inauguracja tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbędzie się 29 listopada o godz. 11:00 w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie (wejście od ul. Miodowej).
Diakonia Polska jest organizacją charytatywną Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Osobowość prawną uzyskała 10 lutego 1999 r. Od 2003 r. jest członkiem Eurodiaconii, a od 2006 r. organizacją pożytku publicznego.
Diakonia Polska obejmuje obecnie około 100 różnych inicjatyw diakonijnych, w tym: domy opieki dla osób starszych i z niepełnosprawnością, środowiskowe domy samopomocy dla osób z niepełnosprawnością umysłową, stacje diakonijne, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, świetlice środowiskowe i terapeutyczne, Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji, Centrum Aktywności Lokalnej, Ewangelickie Centrum Diakonijne „Słoneczna Kraina”, placówki opiekuńczo-wychowawcze (socjalizacyjne), przedszkola ewangelickie, punkty wydawania odzieży używanej, programy na rzecz dzieci z Ukrainy oraz pomocy w sytuacjach katastrof naturalnych w kraju i za granicą. Ogólnie pomocą objętych jest ok. 21 tys. osób, a w diakonijnych placówkach zatrudnionych jest ok. 750 osób, społecznie udziela się ich ponad tysiąc. Więcej informacji na: www.diakonia.org.pl.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).