Francja: Kościół podchodzi z uwagą do protestów

Kościół we Francji musi podchodzić z wielką uwagą do tej fali niezadowolenia społecznego. I musi na to patrzeć w sposób bardzo zróżnicowany, bo nie wszyscy borykają się z problemami w ten sam sposób – powiedział bp Bruno Feillet, komentując masowe demonstracje w całej Francji.

Głównym powodem protestów są ekologiczne podatki na paliwa. Uderzają one przede wszystkim w mieszkańców francuskiej prowincji, ale także w księży, którzy w samochodzie pokonują codziennie po kilkadziesiąt kilometrów. W obecnych warunkach niektórzy kapłani obsługują po 130 wiosek. Ja sam, by dotrzeć do ludzi w naszej diecezji robię rocznie po 50 tys. kilometrów – dodaje pomocniczy biskup Reims. Podkreśla on, że choć musi się zmienić nasz styl życia, to jednak reformy ekologiczne nie mogą być represyjne, wymagają również solidarności.

Z kolei Antoine-Marie Izoard redaktor naczelny Famille Chrétienne, głównego tygodnika katolickiego we Francji podkreśla, że obecnych protestach nie chodzi jedynie o podwyżkę cen paliw:

“Ten ruch, ludowy, ale nie populistyczny, zrodził się przede wszystkim w sieciach społecznościowych jako reakcja na arogancję Paryża, a zwłaszcza na arogancję nowego prezydenta, który w młodym wieku zrobił szybką karierę i zachowuje się jak francuski Obama, z wielką arogancją, co jest bardzo źle odbierane zwłaszcza poza Paryżem, na prowincji, w małych miastach i na wsi – powiedział Radiu Watykańskiemu Antoine-Marie Izoard. – Odnosi się wrażenie, że paryskie elity odseparowały się po prostu od realnego społeczeństwa. Macron tymczasem zachowuje się jak cudowne dziecko, któremu zawsze się powodzi, nigdy nie popełnia błędów… A przy tym popełnia błędy. Bardzo twardo wypowiadał się pod adresem francuskiej wsi. I to są poważne błędy polityczne. Ludzie są niezadowoleni. A podwyżka cen ropy była przysłowiową ostatnią kroplą, która przelała czarę goryczy i doprowadziła do wybuchu tych protestów.”

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9