Kobiety Kościoła

wydawnictwowam.pl Zuzanna Radzik: Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół. Wydawnictwo WAM

Już od czasów biblijnych obok sławnych mężczyzn widnieje wiele wspaniałych kobiet, które w życiu Kościoła od początku uczestniczyły i współtworzyły go.

Kiedy myślimy o historii Kościoła nasuwa się wiele postaci, które go tworzyły: Apostołowie, ojcowie pustyni, ojcowie i doktorzy Kościoła, święci, jak choćby Paweł, Augustyn, Franciszek, Dominik, Tomasz z Akwinu i wielu innych. W większości jednak gdy myślimy o "ludziach Kościoła" myślimy o mężczyznach. A tymczasem już od czasów biblijnych obok sławnych mężczyzn widnieje wiele wspaniałych kobiet, które w życiu Kościoła od początku uczestniczyły i współtworzyły go.

To im właśnie poświęca swoją uwagę Zuzanna Radzik. We wstępie autorka zaznacza, że w kulturze zdominowanej przez mężczyzn (a taką była rzeczywistość judeo- i wczesnochrześcijańska) trudno rozpoznać, na ile przedstawiany obraz kobiet jest zgodny z prawdą. Wczesne teksty o kobietach pisane były przez mężczyzn i dla mężczyzn, bardziej dla pouczenia, czy zawstydzenia niż ukazania rzeczywistości. To jednak nie zniechęca teolożki do przedzierania się przez te teksty i ukazywania świata ówczesnych kobiet na podstawie czasem lakonicznych, a jednak istotnych zapisów.

W pierwszej kolejności autorka zaprasza do świata znanego z kart biblijnych - Dziejów Apostolskich, Listów św. Pawła i Ewangelii. Choć Paweł najczęściej wspomina kobiety przy okazji końcowych pozdrowień, te krótkie wzmianki pozwalają odkryć, że były one traktowane równorzędnie pod względem powierzanych im funkcji (choć Pawłowe zalecenia dotyczące relacji damsko-męskich ukazuje się często jako przykład antyfeminizmu). Następnie przedstawia kobiety towarzyszące Jezusowi i Apostołom w czasie Jego ziemskiego życia ukazując ich rolę, a także szczególną rangę, zwłaszcza w kontekście Wielkanocnego poranka.

Wiele uwagi poświęca też autorka zagadnieniu wdów, dziewic, a także pierwszych męczennic. Przytacza obszerne fragmenty "Dziejów Pawła i Tekli", a także poświęcone tym bohaterom inne teksty ówczesnych pisarzy, bada "Kroniki Egerii", przedstawia dogłębne studium "Męczeństwa Perpetui i Felicyty" – męczennic wymienianych do dziś w I Modlitwie Eucharystycznej. Na koniec teolożka przybliża nam wiele współczesnych św. Hieronimowi kobiet studiujących wraz z nim Pismo Święte i korespondujących w sprawach biblijnych; a także matki pustyni i pierwsze mniszki.

Książka ta, to interesujące teologiczne studium, napisane dość swobodnym językiem, nie pozbawionym (czasem lekko ironicznych) komentarzy autorki. I choć osadzona jest wyraźnie w nurcie tak zwanej teologii feministycznej, co niektórych mogłoby zniechęcać, stanowi cenne studium tak biblijnych jak i rzadziej spotykanych tekstów literatury około wczesnochrześcijańskiej dotyczących życia i społecznego postrzegania chrześcijańskich kobiet.

Zuzanna Radzik: Emancypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół. Wydawnictwo WAM

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6