Brazylia: kontynentalny kongres osób świeckich

W Mariápolis w Brazylii trwa kontynentalny kongres osób świeckich. Jego organizatorem jest m.in. Rada Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM).

Podstawą do refleksji i dyskusji podczas kongresu stał się dokument episkopatu latynoamerykańskiego z Medellin z 1968 r., który przyczynił się do wcielania w życie postanowień Soboru Watykańskiego II.

W centrum formacyjnym Ruchu Focolari w Mariápolis, w stanie São Paulo,  w dniach od 2 do 4 listopada br., odbywa się kontynentalny kongres osób świeckich. Na to szczególne spotkanie laikatu przybyły delegacje z wielu miast Ameryki Łacińskiej. Organizatorami kongresu są: Rada Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM), Komisja Episkopatu Brazylijskiego ds. Laikatu oraz Krajowa Rada Laikatu Brazylii (CNLB).

Należy podkreślić, że Rada Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM) zorganizowała w 2017 r. trzy spotkania regionalne laikatu, które były  przygotowawcze do obecnego, odbywanego w Brazylii, a mianowicie w: Buenos Aires (Argentyna), Choisica (Peru) oraz San Salvador (Salwador).  Przedstawiciele laikatu z poszczególnych krajów tego kontynentu w trakcie tych spotkań rozważali i dyskutowali nad dokumentem Papieża Franciszka skierowanym w 2016 r. do Papieskiej Rady ds. Ameryki Łacińskiej.

Podstawą do refleksji i dyskusji  podczas obecnego kongresu laikatu stał się dokument episkopatu latynoamerykańskiego z Medellin, w Kolumbii. Był on owocem drugiej z kolei konferencji generalnej episkopatów tego kontynentu w 1968 r. „Kościół w aktualnej przemianie Ameryki Łacińskiej w świetle soboru” – to temat konferencji, której inauguracji dokonał papież Paweł VI.

Obecny kongres w Mariápolis odbywa się pod hasłem „Chrześcijanki i chrześcijanie świeccy podmiotem Kościoła i społeczeństwa w służbie Królestwa”. Wydarzenie to wpisuje się w Krajowy Rok Laikatu obchodzony aktualnie w Kościele w Brazylii. 

Dokument z Medellin otworzył drzwi do zrozumienia i urzeczywistnienia w praktyce Kościoła Ameryki Łacińskiej Soboru Watykańskiego II – zauważa biskup  Severino Classen – przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Laikatu. Według wspomnianego hierarchy, można powiedzieć, że Krajowy Rok Laikatu przyczynił się do realizacji obecnego kontynentalnego kongresu osób świeckich.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6