Pielgrzymują dla klimatu

3. Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej w Polsce pojawi się 27 listopada, aby w czasie szczytu klimatycznego dotrzeć do Katowic.

Pielgrzymka jest w drodze od 9 września 2018 r. Wyruszyła z Bonn i zmierza w kierunku Polski przez kolejne niemieckie miasta. Do Berlina dotrze 26 listopada, kolejny etap to Polska. Celem są Katowice i Światowa Konferencja Klimatyczna COP24.

Na stronie internetowej pielgrzymki podano jej cele:

„Opcja na rzecz ubogich” stanowi sedno biblijnego pojmowania sprawiedliwości. Zatem na podstawie naszego biblijnego świadectwa jesteśmy wezwani, by podnosić głos na rzecz najsłabszych i najbardziej narażonych w globalnej wspólnocie. Ponieważ „ofiary zmian klimatycznych stanowią nowe wcielenie ubogich, wdów i obcych przybyszów, których Bóg szczególnie miłuje i szczególnie o nich dba” (Pwt 10,17–18).

Przyłączamy się do apelu 10. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów i zapraszamy do kontynuacji „Pielgrzymek na rzecz sprawiedliwości i pokoju”, które stawiają w centrum sprawiedliwość klimatyczną. Poprzez pielgrzymki na globalne szczyty klimatyczne chcemy zwracać uwagę na globalne wymiary zmian klimatu i dalej przyczyniać się do postępów w dyskursie wokół kwestii sprawiedliwości (sprawiedliwy podział, wyrównywanie obciążeń). Poprzez głosy i sprawozdania z doświadczeń z Południa chcemy intensywnie zwracać uwagę, że nasze działanie polityczne, ale również jednostkowe, ma wpływ na społeczeństwa globalnego Południa.

Idea pielgrzymki daje możliwość wybrania się w drogę z różnymi osobami i uwrażliwienia się na zagadnienie sprawiedliwości klimatycznej. W mediach chcemy prowadzić skuteczną kampanię PR. Ponadto należy pozyskać możliwie wiele osób wspierających katalog postulatów, który przedstawia horyzont oczekiwań ruchu ekumenicznego i światowego Kościoła wobec szczytów klimatycznych i nie tylko. Ten katalog postulatów należy przekazać władzom centralnym.

Należy ukazać w namacalny sposób obecne zaangażowanie poszczególnych grup lub projektów na rzecz większej sprawiedliwości klimatycznej. Po drodze chcemy odwiedzać „miejsca zachęty”, tzn. przykłady najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony klimatu, a dzięki temu ukazać alternatywne możliwości działania i zachęcać do nowego zaangażowania. Jednocześnie trzeba pokazać też „miejsca bólu”, w których konieczne są jeszcze intensywne wysiłki i strategiczne decyzje polityczne, na które my, jako zainteresowani, powinniśmy móc wpływać.

Sieć współpracy w temacie sprawiedliwości klimatycznej pomiędzy organizacjami kościelnymi i niekościelnymi wzdłuż trasy pielgrzymek oraz szeroki alians sojuszników stanowi kolejny cel i prawdopodobny wynik niniejszego przedsięwzięcia.

Jak piszą organizatorzy, "podczas całej pielgrzymki odwiedzane będą szczególne miejsca związane z tematem ekologii, w tym tzw. miejsca bólu i zachęty, które dotyczą ochrony przyrody. W programie zaplanowane są również modlitwy oraz inspirujące akcje, wskazujące na widoczne zagrożenia dla środowiska. Parafie oraz lokalne stowarzyszenia organizują spotkania i wieczory tematyczne oraz będą prezentować swoje miasto i jego zaangażowanie w ochronę przyrody."

Polski program wygląda następująco:

27.11 Bielsko-Biała, dzień przyjazdu z Berlina
28.11 Bielsko-Biała, warsztaty
29.11 Pszczyna, zapora wodna w Goczałkowicach
30.11 Bieruń Nowy, panele słoneczne na kościele
1.12 Tychy, oczyszczalnia ścieków zasilana energią, którą sama wytwarza
2.12 Tychy, warsztaty
3.12 Oświęcim, zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau
4.12 Czerwionka – miasto, które powstało wokół kopalni, przejście przez elektrownię Łaziska
5.12 Gliwice
6.12 Bytom-Miechowice
7.12 Katowice – miejsce spotkania wszystkich pielgrzymek
8.12 Katowice i okolica, warsztaty
9.12 Katowice – wspólne przejście na centralne nabożeństwo ekumeniczne

Organizatorzy zapraszają do włączenia się przez wspólne pielgrzymowanie, zaoferowanie pielgrzymom noclegu i wyżywienia, zorganizowanie wydarzenia lub modlitwy lub po prostu przekazywanie informacji o pielgrzymce. Osoby chcące włączyć się w pielgrzymowanie organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłoszenie swojej obecności. Więcej informacji na stronie pielgrzymkadlaklimatu.pl

Nabożeństwo ekumeniczne w Katowicach odbędzie się w Katedrze Chrystusa Króla w niedzielę 9 grudnia o godz. 15:00.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10