Wolontariat i Kościół katolicki w Europie.
Wolontariat - to temat drugiego dnia odbywającego się w Poznaniu zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Specjalny raport zatytułowany: „W kierunku duchowości wolontariatu. Wolontariat i Kościół katolicki w Europie”, przedstawił europejskim biskupom ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
Poinformował on, że w wolontariat zaangażowanych jest ponad 100 mln dorosłych mieszkańców Europy.
„To co dzisiaj nazywamy wolontariatem, w dużej mierze związanym z różnego rodzaju organizacjami, jest znacznie lepiej rozwinięte w Europie Zachodniej, ale to nie znaczy, że w krajach Europy Wschodniej czy Środkowej ten wolontariat jest zupełnie nierozwinięty. On jest często niewidoczny, bo często znacznie słabiej działają te różnego rodzaju organizacje. Innymi słowy, wolontariat w krajach Europy Środkowej i Wschodniej ma bardziej postać tzw. nieformalnego wolontariatu, czyli takiego bez pośrednictwa różnego rodzaju instytucji i organizacji” - powiedział ks. Sadłoń. Kapłan dodał, że Kościół katolicki odgrywa kluczową rolę w wolontariacie w Europie. Nie ma innej instytucji, która wnosiłaby w wolontariat tak szeroki wkład i wspierała najróżniejsze jego formy.
Dyskusja o wolontariacie stała się także okazją do spotkania z samymi wolontariuszami. Mówi Urszula Orzechowska z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. „Myślę, że pomagając innym pracujemy też nad sobą i dostajemy naprawdę wiele radości i miłości od tego drugiego człowieka, któremu pomagamy”.
W trakcie dzisiejszych obrad wybrano również nowego Sekretarza Generalnego Rady Konferencji Biskupich Europy. Został nim ks. Martin Michalíček ze Słowacji. Zastąpił on ks. prał. Duarte da Cunha, który zakończył swoją drugą pięcioletnią kadencję.
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
Proponowane w Polsce elementy edukacji seksualnej nawiązują do standardów WHO, ale...
bp Andrzej Jeż odnosi si do ostatnich medialnych publikacji.