Dobra droga

Nawrócenie nie polega przypudrowaniu zła, ale na zmianie drogi, zmianie sposobu myślenia.

Fala krytyki, jaka spadła na Kościół w związku z ujawnieniem skandali seksualnych wśród niektórych, także wysoko postawionych duchownych, nie cichnie. I pewnie długo jeszcze nie ucichnie, bo przecież jest się czym oburzać. W kontekście tych, którzy mieli tuszować takie sprawy gwoli sprawiedliwości warto pamiętać o nieco odmiennych od dzisiejszych uwarunkowaniach społecznych i prawnych ich postępowania, ale generalnie nie ma czego bronić. Kościół, chyba jako pierwsza lub jedna z pierwszych instytucji zaczyna wprowadzać mechanizmy, które pomogą zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości (o ostatnich krokach w tej sprawie można przeczytać TUTAJ, więcej, także o działaniach polskiego episkopatu można przeczytać TUTAJ). Pojawia się też sporo głosów, które pokazując niektóre przyczyny tego zła dają też konkretne propozycje dotyczące tego, jak po ujawnionych skandalach powinno zmienić się nasze widzenie Kościoła. (Zobacz np. TUTAJTUTAJ, TUTAJ czy TUTAJ). I wydaje mi się, że odpowiedź na to ostatnie pytanie jest z perspektywy wiary najważniejsza.

Zżymam się, gdy słyszę czasem, że oto nadeszły trudne dni dla Kościoła. Coś na pewno w tym jest, ale to trochę jak z grzeszeniem i spowiedzią. Smucić się trzeba, gdy człowiek grzeszy i nic sobie z grzechu nie robi. To chwila naprawdę trudna. Gdy skruszony idzie do spowiedzi – no, może i najbardziej wtedy boli, ale można się już cieszyć, że wszystko zmierza ku dobremu. Bo grzech, jeśli za grzech jest uznany i jak grzech traktowany, nie jest najgorszy. Znacznie gorzej, gdy tkwi się w grzechu, w grzesznych układach. I zła tej sytuacji już się nie dostrzega.

Historia dostarcza wielu przykładów, gdy lekceważenie poważnego zła prowadziło do nieszczęść. Ot, gdy niezauważanie grzechu niesprawiedliwości społecznej owocowało rewolucjami. Myślę, że i dziś powinniśmy się przyjrzeć naszemu chrześcijańskiemu życiu i zadać sobie pytanie, czy nie ma w nim lekceważenia jakiegoś poważnego zła; głoszenia jednego, a w praktyce przymykania oko na drugie. By w przyszłości znów nie musieć się wstydzić.

Dostrzegam parę takich zjawisk. Na przykład fakt wykorzystywania zajmowanego stanowiska – w administracji, państwowych firmach – dla nieuczciwego bogacenia się. To będą wszelkie formy łapówek, wymuszania haraczy za załatwione zlecenie itd. No wiem, Kościół takie zachowanie zdecydowanie potępia. I co z tego, jeśli ten czy ów, wśród wtajemniczonych znany z kultu, jakim darzy bożka Mamonę, podczas kościelnych uroczystości zasiada w pierwszych rzędach i jest przyjmowany z honorami także na kościelnych salonach? Jasne, skąd niby ma być wiadomo, że ktoś jest nieuczciwy, skoro nic na ten temat nie wie i prokuratura i policja i CBA. Ale może warto by jednak generalnie unikać takiego wyróżniania w Kościele ludzi wysoko postawionych? Bo, niestety, ich grzechy łatwo takim wypadku idą na konto rzekomo za odpowiednią opłatą przymykającego oko na zło Kościoła. Nie mówiąc już o tym, że św. Jakub wyraźnie takie dzielenie wiernych na lepszych i gorszych potępia...

Tak, mają rację ci, którzy w kontekście ostatnich skandali przypominają, że w Kościele mniej powinno być troski i fasady i gzymsy, a więcej wiary, modlitwy i życia Ewangelią. To doba droga.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, ZŁO

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Katolik k
  11.09.2018 09:48
  Dokladnie o to chodzi.Nie mozna "spraw kosciola " stawiac ponad Ewangelia.Zrodlo tych spraw musi wyplywac z Ewangelii.Kazda inna droga to manowce.Klamstwo nigdy nie stanie sie prawda chocby papiez hektolitrami swieconej wody go kropil i przy tym nieskonczone nieszpory w zlotym ornacie odprawial.Jedna maciupenka prawda jest wiecej warta niz cale klamstwa swiata.
 • Toreador
  12.09.2018 06:32
  Tak , zgadzam się ...no w zasadzie tak .

  Tylko w dlaczego naprawiając zło ścieramy wodę z podłogi a nie zatykamy dziury przez którą ona kapie na podłogę ? oho ! pewnie zaraz usłyszę "dyżurną " odpowiedź ,że "zło rodzi się w duszy człowieka " ale jakiego , jak się nazywa … nie wiadomo. To co Pan napisał o wyzysku jako przedsionku rewolucji to napisał Pan … ale ksiądz z ambony tego nie powie , ja nie słyszałem .

  Teraz o seksie , dorzuca coś o finansach , życiu obyczajowym itd. to owe plamy na posadzce ale o tym ,że to się dzieje poza kontrolą kościoła w wąskiej bardzo wąskiej grupie togo już nie ma , a to jest właśnie ta dziura … analogia do sędziów , policjantów , adwokatów bardzo na miejscu , czytelna to ta sama zasada , to właśnie ta "dziura "to się nazywa grzechem cudzym , prowokacja do grzechu , ok ?


  A co na to Pan ? no ..w końcu jesteśmy na Stronie która zajmuje się wiarą ,w ST to Mojżesz "stawiał do pionu Aarona , nie odwrotnie .Kto powierzył bardzo wąskiej grupce ludzkiej sprawowanie władzy poza kontrolą kościoła ? tak jak sędziom …

  Ciekawe czy Pan zaprzeczy , a kiedyś to lud Rzymu wybierał papieża , ale chyba nie są ci "demokratyczni papieże " uznani za nielegalnych , prawda ? proszę Pana przed tym pytaniem się nie ucieknie , nie ma takiego Jonasza , to bumerang , wróci i to coraz mocniej … będzie wracać .

  Przepraszam za skrzywienie zawodowe , taka struktura władzy to anachronizm , niewydolna w każdym parametrze poza ceremoniałami , patrz … ZSRR [ to nie o ludziach tylko o strukturach ]
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10