W Nigerii znowu porwano kapłana. Do zdarzenia doszło wieczorem w sobotę 1 września, kiedy duchowny był w drodze do parafii Matki Zbawiciela w Warri, leżącej na południu kraju, gdzie miał odprawić poranną, niedzielną Mszę św.
Ks. Christopher Ogaga jest proboszczem trzech parafii na terenie regionu Okpe. Za jego uwolnienie porywacze zarządali 15 milionów naira, czyli około 150 tys. zł. Nie jest to odosobniony przypadek. Na początku lipca uprowadzono ks. Paulinusa Udewangu, który szczęśliwie został uratowany bez uszczerbku na zdrowiu przez lokalną policję.
Od lat w Nigerii kapłani i osoby zakonne są ofiarami porwań ze strony grup przestępczych, także na terenach zamieszkiwanych w większości przez chrześcijan. W styczniu tego roku nigerysjcy biskupi potępili stanowczo „plagę porwań dla okupu, która osiągnęła niewyobrażalne rozmiary”. „Dzień po dniu, mieszkańcy są porywani, upokarzani i krzywdzeni przez dobrze uzbrojone bandy. Aby wymusić wielkie sumy pieniędzy poddają swoje ofiary niewyobrażalnym torturom, które trwają tygodniami, a nawet miesiącami” – pisali w deklaracji nigerysjcy hierarchowie.
Od lat Konferencja Episkopatu Nigerii podtrzymuje pisemną instrukcję, która zabrania płacenia okupu w zamian za uwolnienie kapłanów i osób zakonnych.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.