Jacek - nasz święty

17 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża, założyciela pierwszych na ziemiach Polskich dominikańskich klasztorów w Gdańsku, Chełmie, Elblągu i Toruniu. Święty jest jednym z patronów Polski oraz patronem polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego.

Św. Jacek Odrowąż urodził się w 1183 r. na Śląsku Opolskim, prawdopodobnie w Kamieniu Śląskim. Pochodził z możnego rodu Odrowążów. Nauki początkowe przyszły święty zdobył zapewne w krakowskiej szkole katedralnej, o której poziom dbał wówczas mistrz Wincenty.

Po studiach na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii w 1221 r. wraz z bł. Czesławem przyjął habit dominikański z rąk św. Dominika w rzymskim klasztorze św. Sabiny. Wkrótce potem założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, jak brzmi pełna nazwa dominikanów, wysłał go do Polski.

Jak podaje Jan Długosz, do Krakowa dotarli na Wszystkich Świętych 1221 r. Po kilku miesiącach biskup Iwo Odrowąż przekazał zakonnikom kościół Świętej Trójcy, który stał się kolebką polskich dominikanów. Klasztor bardzo szybko się rozwijał, a wielu młodych mężczyzn przyjmowało biały habit.

W 1228 r. wyruszył na Ruś, gdzie założył klasztory w Kijowie i Haliczu. Legendy mówią, że działalność misyjna Jacka na Rusi była zauważalna, a jego kult na tamtych terenach dotrwał do dziś. Najprawdopodobniej w 1232 r. Jacek wyruszył z misją do Prus. Według tradycji, z jego inicjatywy powstały klasztory w Gdańsku, Chełmnie, Elblągu, Toruniu, a także w Rydze, Dorpacie i Królewcu.

Przez pewien czas przebywał zapewne w Płocku, a w 1238 r. odwiedził Gniezno. Przez ostatnie lata swojego życia mieszkał w klasztorze krakowskim. Jak podaje najstarsza biografia św. Jacka, umarł w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 1257 r. Jego ciało zostało złożone w dominikańskim kościele Świętej Trójcy w Krakowie.

Jacek Odrowąż był siódmym dominikaninem i piątym Polakiem wyniesionym na ołtarze. W 1594 r. kanonizował go papież Klemens VIII. Jego wizerunek, jako jedynego Polaka, został uwieczniony wśród rzeźb przedstawiających 140 świętych, stojących na kolumnadzie wokół placu św. Piotra w Rzymie.

W 1686 roku papież Innocenty XI ustanowił świętego głównym patronem Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Święty Jacek jest patronem archidiecezji katowickiej i diecezji opolskiej, a także Krakowa, Kijowa i Wrocławia. Jest również patronem polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego.

Opiece świętego kaznodziei poświęconych jest w Polsce wiele świątyń, a także dwa dominikańskie konwenty – w Warszawie i Rzeszowie. Jednak jego kult jest popularny nie tylko nad Wisłą. We Włoszech Jacek Odrowąż był w XVII wieku jednym z najczęściej malowanych świętych.

W ikonografii święty Jacek jest przedstawiany w habicie i czarnym płaszczu z kapturem. Jego atrybutami są monstrancja – symbol szczególnego kultu do Eucharystii, posąg Najświętszej Maryi Panny – znak kultu maryjnego oraz księga, która nawiązuje do kaznodziejstwa. W nawiązaniu do legend święty bywa przedstawiany jako ten, który chodzi po wodzie, albo gdy ratuje chłopca przed utonięciem.

Jacek Odrowąż przyczynił się do rozwoju kultu maryjnego. Obecnie w Polsce są dwie figury nazywane “Matką Bożą Jackową”. Jedna z nich znajduje się w Krakowie, druga w Przemyślu. Oba wizerunki zasłynęły licznymi cudami.

Z osobą św. Jacka związany jest też istniejący do dziś zwyczaj święcenia kłosów. Według opowiadań, po powrocie z Prus do Krakowa ujrzał on w okolicznych wsiach spustoszenia jakiego dokonał grad. Poruszony łzami rolników modlił się przez całą noc. O wchodzie słońca wieśniacy znaleźli swoje zboże stojące prosto i pełne ziarna.

Miejscem stałego kultu św. Jacka, oprócz Krakowa, jest Kamień Śląski, w którym Święty się urodził. Dla mieszkańców okolicznych terenów ten święty jest bardzo bliski. Mówią o nim jako o “naszym Jacołszku”, a sierpniowy odpust przyciąga do Kamienia tysiące wiernych. Jeszcze na długo przed kanonizacją Jacka, w kościele parafialnym miejscowa ludność modliła się za jego wstawiennictwem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • jerzysinger
  17.08.2018 10:26
  Przypominam, że w związku z dzisiejszą uroczystością , na terenie archidiecezji katowickiej nie obowiązuje piątkowy post.
 • gość
  17.08.2018 13:02
  Litania do Świętego Jacka


  Kyrie elejson. Chryste elejson. Kyrie elejson.
  Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.  Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami.
  Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami.  Święta Maryjo, módl się za nami.
  Bogarodzico Dziewico, módl się za nami.
  Królowo Polski, módl się za nami.  Święty Jacku, módl się za nami.
  Najświętszej Maryi Synu umiłowany,
  Kwiecie niebieskiego ogrodu,
  Bezcenny kamieniu na polskiej koronie,
  Patriarchy Dominika wielki naśladowco,
  Ojcze polskich braci kaznodziejów,
  Apostole dobrej nowiny wśród ludów pogańskich,
  Wiemy stróżu Chrystusa w Eucharystii i Matki Najświętszej,
  We wszelkich chorobach cudowny lekarzu,
  Konających nadziejo i pociecho,
  Uciśnionych i prześladowanych troskliwy Opiekunie,
  Odnowicielu życia chrześcijańskiego w Polsce,
  Ostojo wiary w czasach burzliwych,
  Zatroskany o jedność kościoła,
  Przykładzie cnót kapłańskich i zakonnych,
  Wielki cudotwórco,
  Powalone gradem zboże modlitwą dźwigający,
  Smutnym i udręczonym z pomocą spieszący,
  Darem proroctwa ozdobiony,
  Przemożny opiekunie Krakowa i jego mieszkańców,
  Skuteczny orędowniku u Najświętszej Maryi,
  Abyśmy wzrost i rozkwit naszej świętej wiary oglądać mogli,
  Abyśmy z nawrócenia grzeszników się cieszyli,
  Abyśmy biskupów i kapłanów pełnych Ducha Bożego mieli,
  Abyśmy w pokoju Pana Boga i Jego Matkę Najświętszą chwalili,
  Abyśmy od głodu, ognia i wojny zachowani byli,
  Abyśmy wiszącej nad nami kary za grzechy uniknęli,
  Abyśmy przez prawdziwą pokutę z grzechów powstali,
  Abyśmy w wierze, nadziei i miłości Bożej coraz bardziej wzrastali,
  Abyśmy bez skruchy i sakramentów świętych nie umierali,
  Abyśmy po śmierci łaskawego sądu doznali, Abyśmy z Jezusem i Maryją wiecznie królowali,  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.  K. Módl się za nami, święty Jacku.

  W. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.  Módlmy się:
  Boże, Ty obdarzyłeś świętego Jacka szczerym charyzmatem słowa, dzięki któremu wiele ludów przywiódł do światła Prawdy, pobudzaj nas do pełnienia dobrych czynów, aby ludzie widząc je chwalili Ciebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

  Dzisiaj też rozpoczyna się nowenna do NMP Częstochowskiej: http://www.ppaczewo.pelplin.opoka.org.pl/ciekawostki/nowenna.html
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9