Zgierz: Futbolowe mistrzostwa ministrantów

150 zespołów, ponad tysiąc zawodników, setki spotkań - to podsumowanie II Mistrzostw Archidiecezji Łódzkiej w piłce nożnej halowej ministrantów.

Finał turnieju odbył się 18 kwietnia w hali sportowej w Zgierzu.

„Wygrali ci, którzy pojawili się na boisku. Bo tylko ci przekonali się o tym, co można osiągnąć” – mówi ks. Paweł Miziołek, duszpasterz sportowców archidiecezji łódzkiej. „Każde takie spotkanie udowadnia, że warto poświęcać czas na treningi. Sport kształtuje ludzi” – dodaje ks. Wiesław Kamiński, duszpasterz głuchoniemych.

Mistrzostwa odbywały się w dwóch etapach. Najpierw zespoły ministrantów rywalizowały w swoich regionach i grupach wiekowych. „Zespoły podzieliliśmy na trzy grupy – podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne” – wyjaśnia ks. Miziołek. W tym etapie brało udział 150 zespołów.

Najlepsi zakwalifikowali się do turnieju finałowego. „Te mistrzostwa mają charakter integracyjny. Brały bowiem w nich udział dwie drużyny z duszpasterstwa niesłyszących i jedna drużyna... dziewczęca” – podkreśla ks. Kamiński.

Dziewczęta grały ze swoimi rówieśnikami jak równy z równym. „Wszystkie mecze przegrałyśmy, ale nie było najgorzej. No – był jeden remis. Ale nie udało się strzelić gola” – uśmiechają się Ewa Malinowska i Dominika Pietrzak, gimnazjalistki z Łasku. Ich drużyna rzeczywiście nie zdobyła bramki, ale walczyła dzielnie (0:0, 0:1 i 0:6). „Było ciężko, ale się nie poddawałyśmy. Chłopcy pewnie czuli respekt, ale nie kopałyśmy ich po piszczelach. To nie był nasz pierwszy mecz w piłkę nożną” – dodają dziewczęta.

Dzielnie walczyły również drużyny z duszpasterstwa niesłyszących. „To chłopcy, którzy chodzą do łódzkich gimnazjów i liceów. Nie wszyscy mieszkają w Łodzi – jeden z zawodników przyjechał na zawody aż z Radomska” – podkreśla ks. Kamiński. „Taka rywalizacja ze słyszącymi kolegami jest dla nich bardzo motywująca. Chociaż nie bardzo wiem, jak sobie radzą z tym, że nie słyszą gwizdka” – dodaje duszpasterz niesłyszących.

Ostatecznie w turnieju triumfowali: parafia Rogów w kategorii szkół podstawowych, parafia Modlna w kategorii gimnazjów i parafia Strońsko w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy pojadą na finał ogólnopolski w Częstochowie.
Była to już druga edycja Mistrzostw Archidiecezji Łódzkiej w piłce nożnej halowej ministrantów. Miłośnicy futbolu szykują się już do wiosennej edycji mistrzostw – tym razem na boiskach trawiastych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9