Zakonnicy powołali ekonoma, by walczyć z kryzysem

Rosnące ceny i coraz wyższe koszty utrzymania sprawiają, że również księża, zwłaszcza ci ze zgromadzeń zakonnych, zaczynają mieć poważne problemy finansowe. Aby sobie z nimi poradzić, zakony powołały wspólnego ekonoma - donosi dziennik "Polska".

Konferencja Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich powołała ekonoma. Został nim opat klasztoru benedyktynów w Tyńcu o. Bernard Sawicki, któremu wcześniej udało się stworzyć prężną spółkę w tynieckim zakonie benedyktynów.

- Jako zakony zaczynamy odczuwać trudności finansowe - cytuje przewodniczącego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich ks. Tomasza Sielickiego "Polska". - Inne niż dawniej są przeliczniki, inne ceny i inna też ofiarność ludzi, a to się przekłada na nasze konkretne trudności.

Głównym zadaniem nowo wybranego ekonoma jest stworzenie firmy, która będzie w imieniu zakonników prowadziła interesy.

- Jeśli podpiszemy umowę w imieniu kilkunastu zakonów, to możemy liczyć na znacznie większe upusty niż każdy zakon z osobna. - To pozwoli wygospodarować nadwyżki, przyniesie oszczędności, które są potrzebne, bo klasztory dostają znacznie mniej pieniędzy niż kilka lat temu i trzeba je ostrożniej wydawać. - mówi o. Sawicki - Im więcej zakonów się w to włączy, tym bardziej atrakcyjnym będziemy partnerem i wyższe uzyskamy rabaty.

- Są w Polsce zakony, które nie mają dóbr, nie prowadzą działalności i znalazły się w bardzo trudnej sytuacji materialnej - mówi dalej o. Sawicki - dla nich cięcie kosztów to jedyny ratunek. Docelowo działaniem firmy zostaną też objęte klasztory żeńskie, zwłaszcza kontemplacyjne, które z racji odcięcia od świata nie mają szans na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jeśli przystąpią wszystkie zakony, firma będzie reprezentowała interesy prawie 10 tys. ludzi, bo tylu jest w Polsce zakonników. - pisze dziennik "Polska"

Są też inne powody takiej decyzji:
- Chcemy pokazać, że zamiast wyciągać ręce po pieniądze do ludzi, umiemy też sami się o nie zatroszczyć. - mówi nowy ekonom.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9