Od 7 do 9 kwietnia w Domu Pielgrzyma Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbywać się będą szkolenia zakonnych rzeczników prasowych drugiego stopnia.
Ćwiczenia poprowadzą dziennikarze telewizyjni, radiowi i prasowi.
W ramach ćwiczeń każdy z kandydatów na zakonnego rzecznika prasowego wypowie się do kamery, udzieli wywiadu radiowego i telewizyjnego w zaaranżowanym studiu oraz odpowie na kilka pytań na żywo w terenie. Wszystkie wypowiedzi będą rejestrowane, a następnie analizowane i oceniane przez prowadzących. Ćwiczenia poprowadzi trzech dziennikarzy telewizyjnych, dziennikarze radiowy i prasowy oraz specjalista PR i rzecznik prasowy.
Ponadto każdy z uczestników warsztatów będzie pisał zapowiedzi i relacje z wydarzeń oraz przygotowywał dla mediów pytania do wywiadów ze swoimi przełożonymi bądź osobami z zakonu, którymi warto zainteresować opinię publiczną.
W trzecim dniu szkolenia z zakonnicami i zakonnikami spotka się dr Monika Przybysz, pracownik Zakładu Reklamy, Marketingu Medialnego i Public Relations w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW w Warszawie, autorka najnowszej książki "Kościół w kryzysie? Crisis management w Kościele w Polsce". Mówić będzie o zarządzaniu kryzysem, analizując konkretne przypadki poprawnej lub niepoprawnej prezentacji w mediach.
W drugim stopniu szkoleń udział weźmie blisko 30 osób konsekrowanych, z których ponad dwie trzecie to siostry zakonne.
Organizatorem warsztatów jest Centrum Informacyjne Zakonów.
Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski i Centrum Informacyjne Zakonów planują przeprowadzić jesienią br. w Warszawie wspólne dla księży diecezjalnych i osób konsekrowanych szkolenie rzeczników prasowych.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.