Dziś zmarła we Włoszech 88. letnia założycielka ruchu Focolare, jednego z najpoważniejszych ruchów ewangelizacyjnych we współczesnym Kościele.
Nazwa Ruchu ("focolare" znaczy "ognisko domowe") pochodzi od paleniska, które znajdowało się w wiejskich jednoizbowych chatach z okolic Trydentu, na którym gotowano jedzenie, a wieczorem gromadziła się cała rodzina żeby się ogrzać. Wspólnoty miały tworzyć tysiące młodych dziewcząt i chłopców na całym świecie.
Obszarem ewangelizacji, prowadzonej przez członków Ruchu jest świat, szczególnie środowisko, w którym żyją i pracują. Życie w miłości, które prowadzi do jedności - w rodzinach, społeczeństwie, między przedstawicielami różnych kultur i wyznań jest najskuteczniejszym świadectwem o Chrystusie. Jest to charakterystyczny apostolat członków Dzieła w myśl słów Jezusa z Ewangelii św. Jana "Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali" (J 13,35); "Jak Ty, Ojcze, we Mnie, a ja w Tobie, aby i oni stanowili jedno w nas, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał (J 17,21). Jest to świadectwo dane światu, że życie zgodne z przykazaniami Jezusa nie jest utopią, lecz otwiera przed nim lepszą przyszłość.
Podstawowymi formami apostolatu w Dziele Maryi są comiesięczne spotkanie "Słowa Życia", w trakcie którego uczestnicy rozważają wybrane zdanie z Pisma Świętego, opatrzone komentarzem Chiary Lubich proponowane jako program życia na dany miesiąc. Członkowie Ruchu dzielą się również doświadczeniami nabytymi w poprzednim miesiącu.
Mariapoli - Miasto Maryi - to pięciodniowe rekolekcje, otwarte dla osób ze wszystkich środowisk, w każdym wieku, różnych powołań, które w tym czasie wspólnie tworzą "miasto", mały model solidarnej społeczności chrześcijańskiej. Poza tym istnieją stałe Mariapoli, zwane "miasteczkami". Są to osiedla, w których żyją i mieszkają członkowie Dzieła wspólnie modląc się, ucząc i pracując w małych zakładach i warsztatach. Podstawowym prawem "miasteczek" jest życie Ewangelią, a w sposób szczególny przykazaniem wzajemnej miłości. Na całym świecie jest ich 19. Najważniejsze z nich to Loppiano we Włoszech, miasteczko ekumeniczne w Ottmaring koło Augsburga w Niemczech, Fontem we Wschodnim Kamerunie, Araceli niedaleko Sao Paolo w Brazylii, Tagaytay na Filipinach. W czerwcu 1996 r. zastało oficjalnie zapoczątkowane "Mariapoli Fiore" w Trzciance w gminie Wilga w województwie mazowieckim.
Dzieło Maryi wykorzystuje dla celów apostolskich najnowocześniejsze środki komunikacji społecznej nie przeceniając ich jednak, gdyż o sile świadectwa i apostolatu chrześcijan decyduje przede wszystkim życie w Chrystusie.
23-letnia nauczycielka Chiara Lubich i jej pierwsze towarzyszki zainicjowały w 1943 r. w Trydencie w północnych Włoszech ruch jedności, który miał realizować wielki testament Jezusa, przekazany przez św. Jana - "Aby wszyscy byli jedno". Założyły wspólnotę osób konsekrowanych, pragnących wprowadzić w życie Ewangelię. Pomagały najuboższym mieszkańcom Trydentu dając świadectwo, że możliwy jest świat solidarności i jedności, całkowicie inny od rzeczywistości wojen i przemocy. W ich życiu osobistym i wspólnotowym dokonał się przełom, zrodziła się nowa duchowość: duchowość wspólnotowa, duchowość jedności. Dzięki tej duchowości wokół pierwszej wspólnoty z Trydentu ukształtował się Ruch Focolari, który rozprzestrzenił się początkowo we Włoszech, później w Europie i na świecie, by dotrzeć do 182 krajów i objąć swym wpływem ponad 4,5 mln osób.
Tak urzeczywistniła się wizja Chiary, która podczas długich modlitw przy Domku Rodziny z Nazaretu w Loreto w 1939 r. Wówczas zrozumiała, że jej powołanie będzie nietypowe - nie będzie małżonką, zakonnicą, czy zakonnicą w świecie, ale wybierze nową drogę - budowania "ogniska domowego" - małych wspólnot naśladujących Rodziny z Nazaretu, a jej drogą pójdzie zastęp celibatariuszy. Ważnym okresem w życiu Chiary było kilka miesięcy 1949 r. wypełnionych głęboką kontemplacją, dzięki której otrzymała światło, jak ma dalej rozwijać się Ruch. Od samego początku Dzieła Maryi Chiara ściśle współpracowała i była bezwzględnie posłuszna biskupom i kolejnym papieżom, gdyż jej zdaniem jedność z Kościołem jest warunkiem rozwoju i owocności Dzieła, gwarantuje wierność charyzmatowi i umożliwia otwarcie i prowadzenie dialogu z osobami o różnorodnych przekonaniach i światopoglądach.
Papież Paweł VI ostatecznie zatwierdził w 1964 r. Dzieło Maryi, a Chiara Lubich stanęła na jego czele jako prezydent. Jej wkład w budowanie jedności został doceniony nie tylko przez Kościół katolicki, ale także przez chrześcijan innych Kościołów - założycielka Focolare jest laureatką nagród Kościoła Anglikańskiego, orderu Patriarchy Ekumenicznego, UNESCO, Rady Europy. Nadano jej 12 doktoratów honoris causa (m.in. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1996 r.). Jest autorką 33 książek tłumaczonych na 21 języków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.