Trzebinia: Inauguracja Szkoły Formatorek Zakonnych

17 września br., w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Trzebini rozpoczęły się zajęcia w dwuletniej Szkole Formatorek Zakonnych prowadzonej w porozumieniu z Konferencją Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

Uroczystej Mszy świętej na otwarcie Szkoły przewodniczył w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini Prowincjał Salwatorianów, ks. Jan Folkert, homilię wygłosił ks. Grzegorz Pomorski SDS – dyrektor Szkoły. Wykład inauguracyjny na temat: Jaka formacja. Od przemiany formatora do przemiany formowanych, wygłosił ks. Krzysztof Wons SDS, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

W ciągu dwóch lat odbędzie się dziesięć pięciodniowych sesji formacyjnych oraz dwie serie ośmiodniowych rekolekcji lectio divina. Prowadzącymi zajęcia są formatorzy, specjaliści z zakresu teologii, pedagogiki, duchowości i psychologii z różnych ośrodków naukowych i środowisk formacji seminaryjnej i zakonnej w Polsce i za granicą. W Szkole uczestniczy 109 sióstr zakonnych - przełożonych, mistrzyń postulatu, nowicjatu i junioratu, odpowiedzialnych za aspirat, animatorek i referentek powołaniowych oraz sióstr przygotowujących się do pracy w formacji. Uczestniczki Szkoły pochodzą z Polski i z zagranicy – Austrii, Białorusi, Czech, Kazachstanu, Litwy, Rosji, Rumunii, Słowacji i Ukrainy. Zaangażowanych w ramach zajęć będzie ok. 25 wykładowców i wychowawców oraz kierowników duchowych.

Program zajęć oparty jest na głównych tematach antropologicznych i teologicznych Adhortacji Apostolskiej Jana Pawła II "Vita Consecrata". Szkoła stawia sobie jako główny cel praktyczne przygotowanie sióstr do pracy wychowawczej w formacji podstawowej i ciągłej. Droga tego przygotowania będzie polegała na osobistej formacji uczestniczek Szkoły. Zgodnie ze wskazaniami „Vita Consecrata” proponowana formacja będzie miała charakter integralny, tak, aby docierała głęboko do wnętrza osoby i obejmowała całość jej istoty, wszystkie aspekty jej tożsamości (por. VC 65).

Zajęcia Szkoły będą przebiegały według przyjętej dynamiki formacji:
- formacja do dojrzałości ludzkiej: formacja osobista w dynamice grupowej i indywidualnej; warsztaty z komunikacji, psychodrama, bibliodrama, praca z obrazem i inne.
- formacja do modlitwy Słowem Bożym: zgłębianie Słowa Bożego przeżywane w ciągu dnia w dynamice lectio divina.
- formacja doktrynalna i pedagogiczna: wykłady i konwersatoria - pogłębienie refleksji nad zdobytą wiedzą w kontekście podejmowanej pracy wychowawczej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5