Dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie sfinansowało w 2005 roku blisko 6 tys. projektów (5900) w 145 krajach świata – wynika z ogłoszonego w Königstein dorocznego sprawozdania tej organizacji.
Przypomniano trzy główne cele dzieła. Pierwszy - wsparcie Kościoła cierpiącego i prześladowanego – realizowany jest przez kongresy, konferencje, programy radiowe i telewizyjne. Drugim celem jest propagowanie modlitwy za Kościół prześladowany. Trzecim natomiast – konkretna pomoc ekonomiczna, odpowiadająca na sygnalizowane zapotrzebowania.
Z raportu Pomocy Kościołowi w Potrzebie wynika, że organizacja zebrała w minionym roku blisko 75 milionów euro (74,4) – sumę o 7 proc. wyższą niż w roku 2004. Najhojniejsi okazali się Francuzi (14,3 mln euro), następnie Niemcy (10,6 mln) i Hiszpanie (8,8 mln). Mówi Dominik Kustra, pracownik hiszpańskiego biura organizacji:
„Na czym polega nasza działalność? Oczywiście na zdobywaniu funduszy ekonomicznych na realizację naszych projektów, aktualnie w 145 krajach świata. Realizujemy projekty przede wszystkim duszpasterskie, gdyż żeby zbudować jakąś drogę, studnię szpital czy szkołę – do tego nie jest potrzebna wyłącznie pomoc katolików, to może zrobić jakakolwiek fundacja laicka. Natomiast mało kto zajmuje się utrzymaniem misjonarzy i pomocą Kościołowi w jego działalności duszpasterskiej”.
W roku 2005 blisko jedną czwartą funduszy Pomoc Kościołowi w Potrzebie przeznaczyła na projekty budowlane. Jedną piątą - na sfinansowanie szkoleń i kursów dla duchowieństwa i świeckich. Mniejsze kwoty wyasygnowano na wsparcie kapłanów w trudnej sytuacji (13,8 proc.), rozpowszechnianie Biblii (5,6 proc.), zakup pojazdów dla misjonarzy (4,4 proc.) oraz apostolat poprzez media (3,8 proc.). W Europie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparła np. remont seminarium we Lwowie. Do Rosji przekazała milion euro na potrzeby Kościoła katolickiego, niewiele mniej (950 tys.) na projekty międzywyznaniowe oraz 720 tys. dla Cerkwi prawosławnej, głównie na formację duchowieństwa. Kwotę 1,5 mln euro otrzymał Kościół katolicki w Rumunii.
W krajach afrykańskich Pomoc Kościołowi w Potrzebie finansowała projekty w Sudanie, Demokratycznej Republice Konga i w Nigerii. W Ameryce Łacińskiej priorytetami organizacji były Kuba i Haiti, natomiast w Azji przekazano wsparcie dla Kościoła w Chinach oraz pomoc krajom dotkniętym tsunami – czytamy w raporcie dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie za rok 2005.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).