Ukraiński biskup: "To straszne, że świat przyzwyczaił się do wojny na Ukrainie"

"A wojna trwa, każdego dnia giną ludzie. Są to młodzi chłopcy, którzy bronią Ukrainy, ale także cywile i dzieci".

W obliczu wciąż trwającego konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej bp Stanisław Szyrokoradiuk przypomina światu o trwającej w jego diecezji wojnie i apeluje o pokój. „To straszne, że świat przyzwyczaił się do wojny na Ukrainie. Nie możemy tego zaakceptować, sytuacja jest tragiczna, trzeba działań na rzecz zakończenia konfliktu” – podkreśla bp Szyrokoradiuk.

Trwający na Ukrainie od przeszło czterech lat konflikt zbrojny pochłonął już przeszło 10 tys. ofiar śmiertelnych, a ponad 20 tys. ludzi zostało w jego wyniku poszkodowanych. Niepokojące jest to, że brakuje jasnej perspektywy jego zakończenia.

– Sytuacja jest taka, że Kościół dzięki Bogu żyje. Nie zważając na okupację mamy tam siedem parafii i dwóch księży, którzy je obsługują. Chrześcijanie się trzymają, nie zważając na sytuację – mówi bp Stanisław Szyrokoradiuk. – Przykro nam, że to wszystko tak daleko zaszło, że wszyscy się do wojny przyzwyczaili. Nie tylko Europa już o tym nie mówi, nie tylko nie wspomina się o wojnie na poziomie międzynarodowym, ale nawet na samej Ukrainie przestaje się o tym mówić. A wojna trwa, każdego dnia giną ludzie. Są to młodzi chłopcy, którzy bronią Ukrainy, ale także cywile i dzieci. Niestety wszyscy do tego przyzwyczaili, jak do normalnej rzeczy, każdego dnia ogłasza się w wiadomościach ilu zginęło i co nowego dzieje się na linii frontu. I to jest straszne. Nie wolno się do tego przyzwyczajać. Jest to sytuacja tragiczna. Musimy zrobić wszystko, aby ta wojna się zakończyła. Aby zakończyło się przelewanie ludzkiej krwi.

Kościół katolicki nie ustaje w niesieniu pomocy humanitarnej na terenach dotkniętych wojną. Wciąż wykorzystywane są środki z niedawno zakończonej akcji humanitarnej „Papież dla Ukrainy”. W Donbasie działają ośrodki Caritas, udzielające pomocy ludności cywilnej poszkodowanej w wyniku działań zbrojnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9