Nie ufam feministkom

Kościół ma problem z kobietami, a kobiety mają problem z Kościołem - stwierdziła w poprzednim numerze "Gościa" Alina Petrowa-Wasilewicz. Trzeba koniecznie dodać: nie wszystkie. I chyba nawet nie większość.

Jestem kobietą, teologiem, żoną (matką, niestety, nie), pracuję zawodowo z wyboru i nie mam problemów z Kościołem. Ale też nie mam jakichś szczególnych wymagań wobec Kościoła. Dla mnie jest on przede wszystkim wspólnotą zbawienia. Tylko tyle i aż tyle. Byłoby mi przykro, gdyby się okazało, że Kościół ma problem ze mną, bo jestem kobietą.

Kościół żeńsko-katolicki
Wbrew pozorom więcej problemów Kościół ma z mężczyznami niż z kobietami. Wystarczy rozejrzeć się po kościele w czasie niedzielnej Mszy św. albo na przykład nabożeństwa różańcowego. Przeważają kobiety. W grupach parafialnych i modlitewnych, ruchach i stowarzyszeniach katolickich – także głównie kobiety. Wśród katechetów – także większość kobiet. Podobnie jest w gronie świeckich studentów teologii. Nie bez racji czasem ironicznie mówi się o Kościele w Polsce: Kościół żeńsko-katolicki. Mężczyzn znacznie trudniej przyciągnąć do świątyni. Niewielu z nich angażuje się w działalność grup parafialnych, ruchów czy wspólnot katolickich. Model duszpasterstwa parafialnego nie jest atrakcyjny dla mężczyzn. Od lat trwa dyskusja o tym, co Kościół może im zaoferować. Satysfakcjonujących propozycji wciąż brak.

Ci, którzy twierdzą, że w Kościele uprzywilejowani są mężczyźni, mają na myśli przede wszystkim duchownych. Bo to kapłani-mężczyźni odprawiają Mszę św., sprawują sakramenty i przewodniczą nabożeństwom, głoszą kazania, prowadzą rekolekcje i pielgrzymki... Wystarczy dopuścić kobiety do kapłaństwa i wszystkie kłopoty ze znalezieniem satysfakcjonującego rozwiązania „kwestii kobiecej” w Kościele znikną – sugerują uczestnicy niedawnej dyskusji o miejscu kobiet w Kościele na łamach „Gazety Wyborczej”. Są w błędzie. Polskie kobiety nie marzą masowo o kapłaństwie, nawet absolwentki czy studentki teologii. Bo kapłaństwo to nie zawód czy stan cywilny, ale powołanie. Same ludzkie chęci nie wystarczą. To Bóg powołuje do kapłaństwa kogo chce, kiedy i jak chce.

Gdzie tu problem?
Jeżeli księża nie spełniają oczekiwań kobiet – coraz lepiej wykształconych i coraz bardziej niezależnych, coraz chętniej pracujących zawodowo i skutecznie wspinających się po szczeblach zawodowej kariery; jeżeli w czasie kazań czy nauk rekolekcyjnych dla kobiet widzą tylko żony, matki zajmujące się domem i dziećmi, a nie zauważają coraz liczniejszych grup żon i matek pracujących zawodowo (także z wyboru, nie tylko z konieczności, bo zarobki mężów nie wystarczają na utrzymanie rodziny), singielek czy kobiet samotnie wychowujących dzieci, trzeba im to po prostu powiedzieć. I jasno określić swoje oczekiwania. Aby – jak słusznie pisze w „Gościu” Alina Petrowa-Wasilewicz – te kategorie kobiet zaistniały w świadomości duszpasterzy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Jolka
  13.11.2009 13:39
  To prawda,bardzo rzadko homilia porusza moje serce i umysł.W czasie wizyty duszpasterskiej jest zbyt mało czasu na rozmowę.Gdzie mogę spotkać kapłana i z nim porozmawiać,zapytać ?Nie konfesjonał,nie kancelaria parafialna,więc gdzie jest to miejsce spotkania i rozmowy?Wybieram się wreszcie na kilkudniowe rekolekcje ale czy to wystarczy na resztę życia.A wracając do ambicji "kapłańskich" kobiet-trzeba sobie przypomnieć wiele wspaniałych momentów w Nowym Testamencie,gdzie świadkami i posłańcami Dobrej Nowiny są kobiety i to jest sygnał-jesteście ważne,niezbędne jako w y b r a n e do głoszenia Ewangelii swoimi słowami.Oto Chrystus tak wspaniale traktuje te,które musiały zatrzymywać się w świątyni na wydzielonym dziedzińcu......
 • Vidal
  15.11.2009 15:31
  Z wywodzacego sie z barbarzynskiej Epoki Brazu tekstu znanego jako Stary Testament wylonily sie antyludzkie religie: judaizm, chrzescijanstwo i islam. To religie boga mieszkajacego w niebie. To religie w doslownym sensie patriarchalne – Bóg jako Wszechmocny Ojciec. Za sprawa tego Boga i jego ziemskich meskich delegatów od dwóch tysiecy lat kobiety w tych krajach musza znosic zycie w pogardzie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9