Tydzień Misyjny z Ojcami Białymi Misjonarzami Afryki

To co chciałbym przekazać młodym ludziom w Europie, to zaproszenie, aby przyjechali tu do nas, do Algierii i poznali Kościół, poprzez który będą mogli łatwiej zrozumieć ten kraj - bp Claud Jean Narcisse Rault


Być oazami pokoju
mówi biskup Claud Jean Narcisse Rault MAfr z Ghardai

To co chciałbym przekazać młodym ludziom w Europie, to zaproszenie, aby przyjechali tu do nas, do Algierii i poznali Kościół, poprzez który będą mogli łatwiej zrozumieć ten kraj. Często bowiem Algieria wzbudza strach, ze względu na tę niedawną przeszłość z lat 90-tych. Ale gdy przyjedziecie, spotkacie nas misjonarzy szczęśliwych, że jesteśmy tutaj, że pracujemy i że możemy stanowić swoisty pomost między różnymi kulturami i różnymi religiami.

I nie tylko, że możemy pokazać, iż jest możliwym nawiązanie przyjacielskich więzów między ludźmi tak bardzo różniącymi się od siebie jak chrześcijanie i muzułmanie. My tego doświadczamy. Bo tu gdzie jesteśmy możemy służyć tym, którzy nas odwiedzą, jako miejsce spotkania z młodzieżą tego kraju, gdzie jest dobrze żyć. W ten sposób możemy sprawić, że znikną bariery między ludźmi, między religiami, które tworzą strach, a strach wyzwala przemoc.
I my pragniemy być takimi oazami pokoju. Więcej:.
Mały Kościół wielkiej wiary
mówi arcybiskup Algieru Ghaleb Moussa Abdalla Bader

Kościół w Algierii to bardzo mały Kościół, którego wierni nie stanowią nawet promila wszystkich mieszkańców kraju. Jest to doświadczenie, które jest nie tylko duszpastersko pożyteczne, ale także pozwala w sobie wzbudzić entuzjazm, by żyć swoją wiarą.

Muszę przyznać, że powoli zaczynam lubić tę rzeczywistość, zaczynam przede wszystkim lubić moją misję polegającą na dawaniu świadectwa wiary w Boga, w Jezusa Chrystusa i Jego ewangelię, w tym na wskroś muzułmańskim kraju.

Nasz mały kościół jest podzielony na cztery diecezje: archidiecezja Algieru, która zajmuje centrum i północ kraju, diecezja Oranu na zachodzie kraju aż do granicy z Marokiem, diecezja Konstantyny (dawniej Hippony) a zatem jest to miejsce, z którego pochodzi św. Augustyn – tamtejsza diecezja również otrzymała niedawno nowego biskupa oraz ogromna diecezja na południu – Laghouat – prawdopodobnie największa diecezja na świecie. Więcej:.
Ojcowie Biali? Zawsze tu byli
rozmowa z 23 letnią studentką Sarą z Algieru

Jeśli chodzi o obecność Ojców Białych w Algierii, to odkąd pamiętam, oni zawsze tu byli. Widać też, że osoby, które kształciły się w szkołach czy instytucjach prowadzonych przez Ojców Białych, mają bardzo dobry poziom i mówią świetnie po francusku.

Moje osobiste zdanie jest takie, że wymieszanie się kultur jest w ogóle rzeczą dobrą. Tak więc, im więcej cudzoziemców przybywa do Algierii tym lepiej dla naszego rozwoju. Szczególnie pozytywnie ta obecność jest odbierana tutaj w Kabylii.

Inna rzecz, jeśli się uwzględni realia religijne. Dla wielu, którzy uważają, iż Algieria jest krajem muzułmańskim, taka obecność graniczy wręcz z grzechem. Ja jednak chcę podkreślić, że nie widzę żadnych oznak prozelityzmu ze strony Ojców Białych. Są tutaj aby służyć naszej ludności formując ją i edukując i to jest bardzo dobre. Więcej:.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10