Narzeczeni w Warszawie coraz częściej wybierają weekendowe kursy przedmałżeńskie.
Wszyscy narzeczeni w Warszawie muszą uczestniczyć w katechezie przedmałżeńskiej, która obejmuje 10 spotkań na specjalnym kursie oraz 3 rozmowy w parafialnej poradni rodzinnej. Otrzymują od swego duszpasterza indeksy, w których poświadcza się udział w poszczególnych spotkaniach oraz wizyty w poradni rodzinnej. Indeksy przedstawia się przed ślubem przy spisywaniu aktu zawarcia małżeństwa.
Terminy katechez dostępne są na stronach kurii praskiej (www.diecezja.waw.pl) i warszawskiej (www.mkw.pl). Ale wielu narzeczonych wybiera dziś alternatywną formę.
U św. Anny form wiele
W kościele św. Anny urywają się telefony. Nie od dziś, bo kursy dla narzeczonych to jedna z podstawowych form duszpasterstwa studentów. Obok oczywiście konwersatoriów, Mszy św. akademickiej, pielgrzymek i regularnych spotkań grup formacyjnych.
– W ciągu roku odbywają się 3 formy kursów przygotowujących do małżeństwa: wieczory dla zakochanych, kursy stacjonarne oraz kurs weekendowy – mówi ks. Jacek Siekierski, duszpasterz akademicki.
Kurs weekendowy pozwala zaliczyć wyznaczone jako normę 10 spotkań, które w tygodniowych odstępach czasu odbywają się w wielu parafiach Warszawy. Zajęcia, podzielone na półtoragodzinne bloki, prowadzą specjaliści: terapeuci rodzinni, doradcy małżeńscy, lekarz, prawnik, także ksiądz.
– Myślę, że te kursy przygotowują do małżeństwa równie dobrze, co rozłożone w czasie 10 spotkań w parafii – mówi rektor kościoła św. Anny. – Pod względem liczby godzin są nawet od nich dłuższe. Kandydaci do małżeństwa traktują je też bardzo poważnie, mają wiele pytań, a kontakty z osobami prowadzącymi trwają potem nierzadko wiele lat. Oprócz weekendu, narzeczeni muszą także zaliczyć 3 obowiązkowe spotkania w poradni małżeńskiej.
Kandydaci do małżeństwa mają coraz większe wymagania wobec kursów. To bardzo często studenci ostatnich lat, którzy kończą dwa fakultety, do tego pracują i nierzadko pochodzą z odległych miejscowości. Dla nich jedyną szansą sprostania wymaganiom Kościoła dla narzeczonych są kursy weekendowe. Ale w kościele św. Anny wcale nie zdominowały one innych form.
Na kursie stacjonarnym do małżeństwa przygotowuje się obecnie ok. 140 osób, na weekendowym – połowę mniej. Ostatni odbył się 28 lutego. Kolejne „Wieczory dla zakochanych” rozpoczną się zaś 20 kwietnia. Zapisy przyjmowane będą w kancelarii rektoratu 30 marca od godz. 16.00. Ale szansę uczestniczenia ma tylko 25 par. Informacji na temat innych kursów przedmałżeńskich w ośrodku akademickim św. Anny udziela ksiądz rektor: jacek.siekierski@swanna.waw.pl.
„Dobra Wiadomość” dla narzeczonych
Od marca prowadzenie weekendowych kursów przygotowujących do małżeństwa rozpoczyna także fundacja „Dobra Wiadomość” wraz z wydziałem duszpasterstwa rodzin warszawskiej kurii.
– Proponujemy tę formułę przygotowania do sakramentu małżeństwa, bo odpowiada dynamice życia współczesnego człowieka. Młodzi mają ograniczoną ilość czasu, często łączą studia z pracą, która pozwala im się utrzymać. Chcemy wyjść im naprzeciw – mówi ks. Andrzej Sikorski, prezes fundacji „Dobra Wiadomość”.
Spotkanie obejmuje 10 katechez przedmałżeńskich (zgodnie z programem archidiecezji warszawskiej). Na 3 kolejne indywidualne spotkania należy umówić się w Poradni Życia Małżeńskiego i Rodzinnego – najlepiej w swojej parafii. Kurs prowadzić będą: ksiądz, lekarz, psycholog, para małżeńska, doradca życia małżeńskiego i rodzinnego. Zaczynają się w soboty o godz. 9 (do 17.00), a kończą w niedziele (zajęcia trwają od 9.00 do 14.00). Na razie zaplanowano trzy terminy: 21 i 22 marca, 9 i 10 maja oraz 6 i 7 czerwca. Zajęcia odbywają się w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym na Bielanach przy ul. Dewajtis 3. Jednak nieco kosztują: 150 zł od pary. Zapisać się można pod nr. tel. 0796 797 987 lub e-mail: fundacja@dobrawiadomosc.org.pl.
Alternatywne formy przygotowania do małżeństwa odbywają się także w innych miejscach Warszawy. Ale u dominikanów na Freta na razie nie ma wolnych miejsc na kursach. Zapisy na letnie terminy kursów weekendowych rozpoczną się dopiero w połowie marca. Za to na Służewiu można się jeszcze zapisać na „Wieczory dla zakochanych”, które rozpoczną się 15 kwietnia, i na tradycyjny kurs, który rozpoczyna się 4 maja (tg).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.