Modlitwa w roku św. Jana Marii Vianneya Adoptuj kapłana

Spotkałem ostatnio ojca pewnego gdańskiego kapłana – proboszcza. Siedział przed plebanią swego syna. W ręku trzymał różaniec.

Czasami człowiek szuka daleko. A często odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki, bardzo blisko. Pomysł duchowej adopcji kapłanów zrodził się w głowie pewnego księdza z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance.

– Na pogrzebie ks. Piotra Mazura w homilii wygłoszonej przez ks. Jacka Sochę usłyszałem, żeby otoczyć szczególną modlitwą kapłanów – opowiada ks. Janusz Herman, pomysłodawca akcji „Adopcja kapłanów”. To wszystko, ufam, że nie przypadkowo, działo się tuż przed ogłoszeniem przez papieża Benedykta XVI Roku Kapłańskiego. Potem, właśnie w „Gościu Niedzielnym”, przeczytałem duży artykuł o św. Janie Marii Vianneyu i zrozumiałem, że trzeba coś zrobić – dodaje. Prostota samego pomysłu spowodowała, że akcja, jaką przeprowadził pilotażowo w parafii, w której pracuje, udała się w stu procentach. Ale oczywiście sam pomysł nie jest przypisany tylko do jednego miejsca.

W pewnym sensie nawiązuje on do modlitwy za kapłanów, prowadzonej od wielu lat przez siostry betanki. Jednak różni się w szczegółach. – Modlitwa, którą osoby zaangażowane otaczają konkretnego kapłana, będzie trwała przez cały Rok Kapłański. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał tę modlitwę przedłużyć, będzie mógł to uczynić – wyjaśnia ks. Janusz.

W modlitwie siła
Modlitwa za kapłanów jest bardzo prosta. „Ojcze w niebie, Twojej opiece powierzamy naszych duszpasterzy, którzy podają nam chleb Słowa Bożego i Chleb Eucharystyczny. Daj im siły do pracy i serce ojcowskie, abyśmy przez ich posługę mogli dojść do zbawienia”. – Każdy, kto włączył się do akcji, odmawia w intencji wybranego księdza Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Pod Twoją Obronę. Raz w miesiącu przystępuje do Komunii św. oraz stara się w tej intencji ponieść pewną wybraną przez siebie ofiarę duchową. – Gdy ogłosiliśmy ten pomysł, zaproponowaliśmy wspólne Nieszpory oraz Mszę św., podczas której wierni mieli podjąć uroczystą deklarację – opowiada ks. Janusz.

Specjalne legitymacje członkowskie przygotowali lektorzy z parafii Rafał i Mateusz Małkowie. Ksiądz proboszcz sfinansował całe przedsięwzięcie. Klerycy współpracujący z parafią pomogli wypisać nazwiska wszystkich żyjących księży z archidiecezji gdańskiej. Zainteresowanie przerosło oczekiwanie organizatora. Dzisiaj każdy żyjący kapłan z naszej archidiecezji jest omadlany przynajmniej przez jedną osobę, która włączyła się do „Adopcji kapłanów”. Ks. Janusz sam wielokrotnie doświadczył potęgi tej, tak naturalnej dla chrześcijan, formy kontaktu z Bogiem. Wielokrotnie prosił swoich przyjaciół-parafian, by nawet w najprostszym jego działaniu duszpasterskim modlili się za jego powodzenie. – Wiele razy doświadczyłem, że w godzinie, o której poprosiłem pewne osoby o modlitwę, otrzymywałem konkretny sygnał. Pomoc przychodziła przede wszystkim w osobistej walce duchowej, lub w dobrym załatwieniu danej sprawy duszpasterskiej – mówi ks. Herman. I jak tu nie ufać?

Nie stoimy w miejscu
Kilka lat temu Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym z parafii na Żabiance postanowiła wraz z ówczesnym opiekunem ks. Rafałem Starkowiczem modlić się za przyszłych kapłanów i seminarium duchowne. Ta inicjatywa została rozszerzona. W każdy czwartek miesiąca o godz. 16 w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej odprawiana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego, biskupów, proboszcza i kapłanów. Po Eucharystii jest adoracja przed Najświętszym Sakramentem.

Modlitwa za kapłanów od wielu lat towarzyszy codzienności sióstr betanek. W tym roku minęło 10 lat, odkąd tę formę aktywności zaproponowała swoim siostrom s. Gabriela Basista ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. – Zadaniem Misji jest formacja ludzi świeckich do głębszego poznania i ukochania kapłaństwa oraz roztoczenia jak najszerszego kręgu modlitewnego nad duchowieństwem, wypraszania świętości dla kapłanów, dotarcia z modlitewną opieką do każdego kapłana, aby ochraniać i wspierać ich posługę – wyjaśnia s. Gabriela. Warto przypomnieć, że Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej, w którym działa i rozwija się Misja, jest szczególnie związane z charyzmatem kapłańskim, przekazanym przez swojego założyciela, sługę Bożego ks. Józefa Małysiaka. Zgromadzenie to powstało w Wielki Czwartek 17 kwietnia 1930 r.

Silni modlitwą
Jeśli chcesz włączyć się w modlitwę za kapłanów, skontaktuj się z ks. Januszem Hermanem z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance, z siostrami betankami, ul. F. Kubacza 14, Gdańsk lub wejdź na www.kaplani.com.pl.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Edyta
  16.11.2009 21:25
  Bardzo dobry pomysl, ktory juz sie zrodzil w wielu parafiach na calym swiecie. W naszej wspolnocie modlitewnej kaplan jest pokryty modlitwami, a owoce sa juz widoczne. Poza tym wazne jest dobre slowo, zwrocenie uwage na talenty i dobre strony kaplana, ktory z jeszcze wiekszym entuzjazmem i zaangazowaniem bedzie sie garnal do modlitwy i pracy duszpasterskiej. Kaplan ma na codzien do czynienia z krytycznymi uwagami i osadem ludzi, ktorzy tak naprawde malo wiedza na temat jego poslugi i ofiary. Bez naszego wsparcia spali sie i zwatpi w posluge do ktorej jest powolany. A moze tak zfinansowac jakas pielgrzymke dla swojego 'adoptowanego' kaplana w roku kaplanskim? Hej swieta ida, warto pomyslec tworczo nad niezapomnianym podarunkiem swiatecznym w tym szczegolnym roku kaplanskim. My juz to uczynilismy, ale cicho...to niespodzianka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11