Spotkałem ostatnio ojca pewnego gdańskiego kapłana – proboszcza. Siedział przed plebanią swego syna. W ręku trzymał różaniec.
Czasami człowiek szuka daleko. A często odpowiedź jest na wyciągnięcie ręki, bardzo blisko. Pomysł duchowej adopcji kapłanów zrodził się w głowie pewnego księdza z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Gdańsku-Żabiance.
– Na pogrzebie ks. Piotra Mazura w homilii wygłoszonej przez ks. Jacka Sochę usłyszałem, żeby otoczyć szczególną modlitwą kapłanów – opowiada ks. Janusz Herman, pomysłodawca akcji „Adopcja kapłanów”. To wszystko, ufam, że nie przypadkowo, działo się tuż przed ogłoszeniem przez papieża Benedykta XVI Roku Kapłańskiego. Potem, właśnie w „Gościu Niedzielnym”, przeczytałem duży artykuł o św. Janie Marii Vianneyu i zrozumiałem, że trzeba coś zrobić – dodaje. Prostota samego pomysłu spowodowała, że akcja, jaką przeprowadził pilotażowo w parafii, w której pracuje, udała się w stu procentach. Ale oczywiście sam pomysł nie jest przypisany tylko do jednego miejsca.
W pewnym sensie nawiązuje on do modlitwy za kapłanów, prowadzonej od wielu lat przez siostry betanki. Jednak różni się w szczegółach. – Modlitwa, którą osoby zaangażowane otaczają konkretnego kapłana, będzie trwała przez cały Rok Kapłański. Oczywiście, jeśli ktoś będzie chciał tę modlitwę przedłużyć, będzie mógł to uczynić – wyjaśnia ks. Janusz.
W modlitwie siła
Modlitwa za kapłanów jest bardzo prosta. „Ojcze w niebie, Twojej opiece powierzamy naszych duszpasterzy, którzy podają nam chleb Słowa Bożego i Chleb Eucharystyczny. Daj im siły do pracy i serce ojcowskie, abyśmy przez ich posługę mogli dojść do zbawienia”. – Każdy, kto włączył się do akcji, odmawia w intencji wybranego księdza Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz Pod Twoją Obronę. Raz w miesiącu przystępuje do Komunii św. oraz stara się w tej intencji ponieść pewną wybraną przez siebie ofiarę duchową. – Gdy ogłosiliśmy ten pomysł, zaproponowaliśmy wspólne Nieszpory oraz Mszę św., podczas której wierni mieli podjąć uroczystą deklarację – opowiada ks. Janusz.
Specjalne legitymacje członkowskie przygotowali lektorzy z parafii Rafał i Mateusz Małkowie. Ksiądz proboszcz sfinansował całe przedsięwzięcie. Klerycy współpracujący z parafią pomogli wypisać nazwiska wszystkich żyjących księży z archidiecezji gdańskiej. Zainteresowanie przerosło oczekiwanie organizatora. Dzisiaj każdy żyjący kapłan z naszej archidiecezji jest omadlany przynajmniej przez jedną osobę, która włączyła się do „Adopcji kapłanów”. Ks. Janusz sam wielokrotnie doświadczył potęgi tej, tak naturalnej dla chrześcijan, formy kontaktu z Bogiem. Wielokrotnie prosił swoich przyjaciół-parafian, by nawet w najprostszym jego działaniu duszpasterskim modlili się za jego powodzenie. – Wiele razy doświadczyłem, że w godzinie, o której poprosiłem pewne osoby o modlitwę, otrzymywałem konkretny sygnał. Pomoc przychodziła przede wszystkim w osobistej walce duchowej, lub w dobrym załatwieniu danej sprawy duszpasterskiej – mówi ks. Herman. I jak tu nie ufać?
Nie stoimy w miejscu
Kilka lat temu Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym z parafii na Żabiance postanowiła wraz z ówczesnym opiekunem ks. Rafałem Starkowiczem modlić się za przyszłych kapłanów i seminarium duchowne. Ta inicjatywa została rozszerzona. W każdy czwartek miesiąca o godz. 16 w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej odprawiana jest Msza św. w intencji Ojca Świętego, biskupów, proboszcza i kapłanów. Po Eucharystii jest adoracja przed Najświętszym Sakramentem.
Modlitwa za kapłanów od wielu lat towarzyszy codzienności sióstr betanek. W tym roku minęło 10 lat, odkąd tę formę aktywności zaproponowała swoim siostrom s. Gabriela Basista ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. – Zadaniem Misji jest formacja ludzi świeckich do głębszego poznania i ukochania kapłaństwa oraz roztoczenia jak najszerszego kręgu modlitewnego nad duchowieństwem, wypraszania świętości dla kapłanów, dotarcia z modlitewną opieką do każdego kapłana, aby ochraniać i wspierać ich posługę – wyjaśnia s. Gabriela. Warto przypomnieć, że Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej, w którym działa i rozwija się Misja, jest szczególnie związane z charyzmatem kapłańskim, przekazanym przez swojego założyciela, sługę Bożego ks. Józefa Małysiaka. Zgromadzenie to powstało w Wielki Czwartek 17 kwietnia 1930 r.
Silni modlitwą
Jeśli chcesz włączyć się w modlitwę za kapłanów, skontaktuj się z ks. Januszem Hermanem z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Żabiance, z siostrami betankami, ul. F. Kubacza 14, Gdańsk lub wejdź na www.kaplani.com.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).