Wylanie Ducha na FSM

W Kalwarii Pacławskiej trwa Franciszkańskie Spotkanie Młodych.

Półmetek Franciszkańskich Spotkań Młodych przebiegł w temacie wylania Ducha Świętego poprzez spowiedź. Każdy punkt programu szczególnie nawiązywał do tego sakramentu.

W poprzednich dniach uczestnicy spotykali się między innymi z bp. Edwardem Kawą, sufraganem archidiecezji lwowskiej czy znanym reżyserem  Krzysztofem Zanussim. Modlili się, słuchali Bożego i ludzkiego słowa, bawili się oglądali spektakle i filmy. W środę gościem dnia był artysta Tomasz Budzyński, znany przede wszystkim jako wokalista zespołów Armia i 2Tm2,3. Podzielił się swoim świadectwem wiary z zebranymi uczestnikami. Jako nawrócony niewierzący mówił o sile spowiedzi. Jak sam mówił, miłość i przebaczenie są podstawą chrześcijaństwa.

Kolejnym punktem programu, który miał przygotować młodzież do możliwości skorzystania z sakramentu spowiedzi, była msza pod przewodnictwem o. Arkadiusza Żelechowskiego. Zakonnik w swojej homilii mówił o oczyszczeniu, które daje Bóg przez dobro, ale trudne sytuacje, jakie dopuszcza w naszym życiu. Przytaczając przypowieść z Biblii, ojciec zwrócił uwagę, że sadzawka, w której miał zanurzyć się niewidomy, nazywa się Posłany, czyli Chrystus. Oznacza to, iż każdy z nas powinien się w Nim zanurzyć, by doświadczyć przebaczenia, o którym mówił Tomasz Budzyński kilka godzin wcześniej do uczestników.

Tego dnia młodzi ponownie mieli okazję do spotkania się w grupach, by też przygotować się do spowiedzi i porozmawiać o słowach, jakie szczególnie ich dotknęły tego dnia. Następnie miał miejsce kulminacyjny punkt programu, czyli nabożeństwo wprowadzające do spowiedzi, a następnie sam sakrament. Na całym placu kościelnym ustawiły się kolejki młodzieży do spowiadających kapłanów.

Dzień wylania Ducha został uwieńczony koncertem zespołu NieMaGoTu. Młodzież bawiła się kilka godzin przy muzyce, a potem przy tańcach zorganizowanych w wielu miejscach Kalwarii Pacławskiej. Prawdziwie Tchnienie udzieliło się uczestnikom.

Pierwsza edycja Franciszkańskiego Spotkania Młodych odbyła się w 1988 roku.  FSM ma charakter religijny. Organizatorem jest krakowska prowincja franciszkanów im. św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię oraz biuro Franciszkańskich Spotkań Młodych. 31 FSM rozpoczął się mszą świętą o 18.00 w niedzielę 22 lipca, a zakończy w sobotę 28 lipca. Wydarzenie odbywa się w Kalwarii Pacławskiej, na której przebywa obecnie 1100 uczestników. Tegoroczne hasło brzmi „Tchnienie”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6