Od 28 czerwca 2008 do 29 czerwca 2009 obchodzi Rok świętego Pawła. Inicjatorem przypomnienia życia i dzieła Apostoła Narodów, urodzonego przed 2 tys. lat, jest archiprezbiter rzymskiej bazyliki św. Pawła za Murami, włoski kardynał Andrea Cordero Lanza di Montezemolo.
Ze świętym Pawłem ma rzymski hierarcha pewne wspólne cechy, napisał dziennikarz niemieckiej agencji katolickiej KNA: Paweł, który już posiadał umiejętność tkania płacht namiotowych, w późniejszym okresie udał się do Jerozolimy, by tam studiować Pismo Święte, podobnie też Cordero Lanza di Montezemolo stosunkowo późno zdecydował się na studia teologiczne. Ten ambitny potomek arystokratycznej rodziny z Turynu pracował początkowo w biurze konstrukcyjnym Piera Luigiego Nervi, twórcy obiektu olimpijskiego w Rzymie oraz auli audiencyjnej w Watykanie. Rodzina Cordero Lanza di Montezemolo wydała wielu znakomitych oficerów, dyplomatów i ludzi Kościoła, jego ojciec, Giuseppe Cordero Lanza di Montezemolo (1901-1944), był jedną z wybitnych postaci włoskiego ruchu oporu.
Po upadku Mussoliniego (25 lipca 1943 r.) ten oficer w sztabie generalnym został kierownikiem biura nowego szefa rządu Pietro Badoglio. Po wkroczeniu Niemców do Rzymu we wrześniu 1943 r. został szefem monarchistycznej grupy oporu. Po aresztowaniu, mimo torturowania, nie przekazał Niemcom żadnej informacji. Ostatecznie był jedną z ofiar masakry w grotach ardeatyńskich 24 marca 1944 roku.
Andrea Cordero Lanza di Montezemolo otrzymywał święcenia kapłańskie w 1954 r gdy miał już 28 lat. Po okresie pracy duszpasterskiej wstąpił na studia w Akademii Dyplomatycznej i dodatkowo, na Uniwersytecie Laterańskim, zdobył specjalizację w zakresie prawa kanonicznego. Od tego czasu, zauważa KNA, „podobnie jak Apostoł Narodów żył od podróży do podróży”: pierwszymi miejscami jego pracy dyplomatycznej były Meksyk, Japonia i wschodnia Afryka. Po latach przerwy w wyjazdach, wypełnionej pracą na stanowisko sekretarza Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, wyjechał jako nuncjusz apostolski do Papui-Nowej Gwinei. Od 1980 r. reprezentował Stolicę Apostolską jednocześnie w sandinistowskiej Nikaragui oraz w antysandinistowskim Hondurasie. Jako delegat apostolski w Jerozolimie był ”architektem” izraelsko-watykańskiej umowy zasadniczej z 1993 roku, a w latach 1994-1998 – pierwszym nuncjuszem apostolskim w Izraelu. Do przejścia na emeryturę w 2001 r. był nuncjuszem we Włoszech i San Marino.
Choć Cordero Lanza di Montezemolo odszedł ze służby dyplomatycznej, nikt nie oczekiwał, że zacznie spokojniejsze życie emeryta. W 2001 r. papież Jan Paweł II ustanowił komisję, która miała za zadanie ożywienie słabnącego ruchu turystycznego w rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami. Cordero Lanza di Montezemolo opracował odpowiedni program, w wyniku którego potężny kompleks kościelny wzniesiony nad tradycyjnym grobem św. Pawła staje się drugim co do wielkości - obok Watykanu - centrum pielgrzymkowym.
Gdy krótko po wyborze w 2005 roku papież Benedykt XVI dokonał regulacji spraw związanych ze „świętym Pawłem za Murami”, po niemal 70 latach benedyktyni musieli oddać kierowanie bazyliką i poświęcić się odprawianiu nabożeństw dla pielgrzymów oraz spowiadaniu. Odpowiedzialność za sprawy administracyjne bazyliki przeszła w ręce duchownego, który przygotował plany restrukturyzacji obiektu.
Z dniem 1 czerwca 2005 r. arcyprezbiterem bazyliki został Cordero Lanza di Montezemolo – watykański dyplomata, wywodzący się z jednego z najstarszych rodów arystokratycznych, mający talent menadżerski; jego młodszy krewny jest szefem „Ferrari” i „Fiata”. Restrukturyzacja okazała się słuszna i liczba pielgrzymów przybywających do odległej od centrum Rzymu bazyliki jest coraz większa.
Ale prawdziwym sukcesem hierarchy stało się odkrycie pod koniec 2006 roku grobu św. Pawła pod papieskim ołtarzem bazyliki. Przez ponad półtora wieku był ukryty pod późnieszymi nadbudowami. Archeolodzy, którzy przez kilka ostatnich lat badali grób Apostoła Narodów, czczony tradycyjnie pod głównym ołtarzem w bazylice, odkryli rzymski sarkofag.pół metra pod starożytną marmurową płytą z napisem "Pavlo Apostolo Mart" ([poświęcone] Apostołowi i Męczennikowi Pawłowi). Gdy na konferencji prasowej pod koniec 2006 r. przedstawiano wyniki prac archeologów, kard. Cordero Lanza di Montezemolo wspomniał też o Roku św. Pawła. Mówił, że swoją myśl przekazał Benedyktowi XVI, który okazał „wielkie zainteresowanie”.
Kard. Cordero Lanza di Montezemolo jest zafascynowany głębia wiary św. Pawła. „Nie bez przyczyny zwany jest Apostołem Narodów, mówił w Radio Watykańskim. – . Wyruszając z Bliskiego Wschodu, przemierzył Anatolię i, można powiedzieć, cały znany wówczas świat: Grecję, Rzym. Stawił czoło ówczesnym władzom, kiedy został postawiony w stan oskarżenia, domagając się, by jako obywatel rzymski mógł stanąć przed sądem cesarskim. Został więc przewieziony do Rzymu, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Było w nim poczucie powszechności. Wciąż pomaga nam pogłębiać wiarę w Chrystusa, która jest jedna i ma doprowadzić do jedności całą owczarnię”, stwierdził archiprezbiter bazyliki św. Pawła za Murami, w kwietniu 2006 r.obdarzony przez Benedykta XVI godnością kardynała.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.