Kard. Duka: Bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu, nie ma życia

Bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu, nie ma życia, dlatego nasz kontynent to jest Wiara i Życie - podkreślił w sobotę w Poznaniu legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka podczas mszy św. z okazji 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce.

Reklama

Pierwsze biskupstwo polskie powstało w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Od piątku w Poznaniu pod hasłem "Poznań. Chrystus i my" trwają główne uroczystości jubileuszowe. W sobotę na placu katedralnym na poznańskim Ostrowie Tumskim, jubileuszowej mszy św. przewodniczy legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka.

W swojej homilii kard. Duka pytał zgromadzonych, czy współczesny chrześcijanin dobrze rozumie "jakie jest posłanie każdego człowieka stworzonego na Boży obraz i na Boże podobieństwo". Jak zauważył już pierwsze strony Biblii mówią, że Bóg stworzył człowieka "jako mężczyznę i kobietę". "Przed Bożym wzrokiem genderowa ideologia nie ma żadnego znaczenia, ale także i dla nas ludzi, dlatego, że miłości uczymy się jeszcze wcześniej niż przychodzimy na świat, pod sercem naszej matki" - podkreślił hierarcha.

"Nie bylibyśmy na tym świecie, gdybyśmy nie mieli ojca. I tu jest dowód na to, dlaczego Kościół musi bronić godności kobiety i mężczyzny, dlaczego musi bronić godności i znaczenia rodziny. Dlatego bez rodziny nie ma ani rodu, ani narodu, nie ma życia, dlatego nasz kontynent to jest Wiara i Życie" Tu jest jasny dowód, że współczesne ideologie, które zaprzeczają jedynemu w swoim rodzaju rozumieniu człowieka jako mężczyzny i kobiety, nie są przyszłością, ale są w zaniku" - mówił kardynał.

Przypomniał także, że sakramenty, poprzez które człowiek staje się chrześcijaninem to: chrzest, bierzmowanie i Eucharystia. Jak mówił, "to właśnie te trzy sakramenty i ich przyjęcie w pełnej świadomości i dyspozycji, oznaczają przyszłość Kościoła nie tylko w Poznaniu, nie tylko w Polsce, nie tylko w krajach Wyszehradu, ale i w całej Europie".

"To jest wielkie zadanie dla Kościoła w XXI wieku, zwrócić tym sakramentom ich miejsce, nie tylko w życiu jednostki, parafii, czy diecezji, ale w ramach całej naszej kultury i cywilizacji. Nazywamy ją chrześcijańską, czy zachodnią, ale wiemy, że współczesny kryzys jest przede wszystkim kryzysem fundamentów naszej kultury i cywilizacji, która jest w istocie uniwersalna, tutaj katolicka" - podkreślił kardynał.

Legat papieski wskazał, że "katolickość, to nie jest jakiś mieszany kompromis, czy ustępstwo stawiające na równym poziomie - że wszystko jest takie samo, i wszystko właściwie jest jedno". "Ale jest na odwrót, katolickość polega na poszukiwaniu podstawowych fundamentów naszej wiary, która właśnie dzięki Stworzycielowi dotyka każdego człowieka, całej ludzkości" - dodał.

"Nasze czasy domagają się pionowego wymiaru wnętrza, które wyrasta z ludzkiego serca, które prowadzi dialog między wiarą i rozumem - Fides et ratio. To jest wielkie przesłanie w XXI, które nam pozostawił papież Wojtyła, święty Jan Paweł II" - podkreślił Duka.

W sobotniej uroczystej mszy św. jubileuszowej brał udział m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, parlamentarzyści, oraz przedstawiciele władzy samorządowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama