Rosnąca i wymykająca się z pod kontroli władz przemoc na tle religijnym w Indiach spotkała się ze stanowyczm potępieniem liderów największych wspólnot religijnych. We wspólnym liście apelują o podjęcie niezbędnych kroków w celu położenia kresu przemocy.
Liderzy głównych religii w Indiach wspólnie wystąpili przeciw rosnącej nienawiści, która trawi ich kraj. W spotkaniu zorganizowanym w mieście Goa przez konferencję tamtejszego episkopatu wzięli udział chrześcijanie różnych wyznań, hinduiści, buddyści i muzułmanie.
W podpisanym przez wszystkich dokumencie apelują oni do indyjskich władz o zagwarantowanie każdemu obywatelowi podstawowych praw. Liderzy religijni wyrażają głębokie zaniepokojenie napięciami i przemocą, przypominając także niedawny atak na trzy kościoły chrześcijańskie w stanie Orisa. Nikt – czytamy w tekście – nie może być napiętnowany jako antypaństwowiec czy niepatriota z powodu wyznawanej religii bądź regionu pochodzenia. Przywódcy duchowi wzywają także władze do podjęcia zdecydowanych i niezwłocznych działań przeciw winnym przemocy.
Po zakończeniu spotkania ma zostać przeprowadzona kampania społeczna na ogólnokrajową skalę, by „wytworzyć pozytywną energię dla przezwyciężenia nienawiści” – wyjaśnił bp Theodore Mascarenhas.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.