Patronka trudnych spraw

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascia, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania ludzkiego i duchowego doświadczenia św. Rity z Cascii jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (od niej skrót „Rita”) urodziła się w 1367 r. w Cascia w środkowych Włoszech. Wbrew woli została zmuszona do małżeństwa z Ferdinandem Mancinim, któremu urodziła dwóch synów. Brutalny małżonek został zamordowany w 1401 roku, obaj synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami – zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie została przyjęta. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach prośba została wysłuchana i Ritę przyjęto w 1407 roku.

W zakonie Rita prowadziła surowe życie pokutne. Ciągle rozważała mękę Pańską, a na znak, że bezpośrednio uczestniczy w tej męce, utkwił jej w czole cierń. Ten znak nosiła od 1432 r. przez 15 lat, aż do śmierci.

Ostatnie cztery lata życia spędziła w łóżku złożona ciężką chorobą. I znowu legenda mówi, że Pan Jezus sprawił jej ogromną radość, ofiarowując jej w środku surowej zimy bukiet pięknych, pachnących róż. Dlatego po dziś dzień utrzymuje się tradycja święcenia „róż św. Rity”.

Św. Rita zmarła w swoim klasztorze augustianek 22 maja 1447 r. Już od pierwszego dnia po śmierci miały się wydarzać cuda za jej wstawiennictwem. Zasłynęła jako orędowniczka spraw trudnych, a nawet beznadziejnych sytuacji życiowych. W dziesięć lat po śmierci nienaruszone ciało Rity przeniesiono do zakrystii jej macierzystego klasztoru. W 1937 roku obok klasztoru wybudowano bazylikę, która natychmiast stała się celem licznych pielgrzymek. We Włoszech kult św. Rity przewyższa jedynie kult św. Antoniego. W 1627 roku beatyfikował ją papież Urban VIII, a kanonizował w 1900 roku Leon XIII.

W ikonografii święta przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i w białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły, róża.

Na pamiątkę „cudu róży” do dziś 22 maja każdego roku poświęca się w całych Włoszech tzw. Róże św. Rity. Również w wiedeńskim kościele augustianów jest tego dnia odprawiana Msza św. w trudnych intencjach. Każda kobieta otrzymuje różę, a przy bocznym ołtarzu św. Rity kapłan udziela specjalnego błogosławieństwa relikwiami świętej.

Od 1904 roku w Rzymie działa Bractwo św. Róży a od 1911 roku w Würzburgu pracuje założone przez augustianów zgromadzenie sióstr św. Rity. Na całym świecie, nawet na odległych Filipinach czy w Ameryce Południowej, spotkać można kościoły pod jej wezwaniem. W Niemczech 22 maja organizowane są pielgrzymki do św. Rity, której relikwie znajdują się w kościele św. Józefa w Moguncji.

Kult św. Rity rozszerza się również w Polsce. Szczególnym miejscem jest krakowski kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie znajduje się rzeźba św. Rity: 22 każdego miesiąca odprawiana jest tam Msza św., podczas której kapłan odczytuje nadsyłane z całej Polski, ale także ze świata, prośby o wstawiennictwo św. Rity w beznadziejnych sprawach. Wszystkie prośby spisują siostry augustianki. Na nabożeństwa wierni przynoszą róże.

– Nabożeństwa do św. Rity nikt specjalnie nie inspiruje, a coraz więcej ludzi modli się do niej w beznadziejnych sprawach. Kult rozprzestrzenia się przez ośrodki augustiańskie, ale bywa i tak, że nagle otrzymujemy wiadomość o grupie wiernych modlących się do św. Rity gdzieś we Lwowie – mówi siostra Krystyna. Nabrała więc przekonania, że historia i kult świętej od spraw beznadziejnych powinny zostać uporządkowane i spisane z dbałością o prawdę. Od długiego już czasu przegląda krakowskie archiwa, analizuje dokumenty, gdyż chce, aby legendy zostały uzupełnione historycznymi faktami. Źródłem wiedzy o życiu i duchowości augustiańskiej zakonnicy są dla wiernych siostry augustianki oraz ośrodek informacyjny.

W diecezji rzeszowskiej szczególnym miejscem kultu św. Rity jest parafia św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, gdzie znajduje się ołtarz Świętej z Cascii i jej relikwie. W kościele św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy od 2016 roku działa Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity. Tam też organizowane jest nabożeństwo piętnastu czwartków. Wydarzenie, w którym uczestniczą mieszkańcy diecezji oraz goście z różnych stron Polski, jest przygotowaniem do liturgicznego wspomnienia św. Rity.

Z kolei w kościele pw. św. Urbana nad Jeziorem Głębinowskim, każdego 22 dnia miesiąca, odbywają się nabożeństwa ku czci patronki od spraw beznadziejnych, w których bierze udział kilkaset osób. Wierni przynoszą róże i oddają cześć relikwiom św. Rity. Po nabożeństwie z wyczytywaniem próśb, sprawowana jest Eucharystia, podczas której homilię głosi zaproszony kaznodzieja.

Imię św. Rity przyjmuje też wiele bractw oraz inicjatyw, np. Warsztaty Terapii Zajęciowej św. Rity w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • gość
  22.05.2018 18:57
  Litania do Świętej Rity.

  Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson!
  Chryste usłysz nas, Chryste wysłuchaj nas!
  Ojcze z Nieba, Boże, zmiłuj się za nami!
  Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się za nami!
  Duchu Święty, Boże, zmiłuj się za nami!
  Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się za nami!

  Święta Maryjo, Matko Dobrej Rady, módl się za nami!
  Święty Józefie, módl się za nami!
  Święty Augustynie, módl się za nami!
  Święta Moniko, módl się za nami!
  Święta Rito, módl się za nami!

  Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych, módl się za nami!
  Pocieszycielko zasmuconych, módl się za nami!
  Obrono i ucieczko opuszczonych, módl się za nami!
  Wierna orędowniczko we wszystkich potrzebach, módl się za nami!
  Przykładzie łagodności i pokory, módl się za nami!
  Wzorze posłuszeństwa i wyrzeczenia, módl się za nami!
  Wzorze cierpliwości i oddania się Bogu, módl się za nami!
  Ozdobo Zakonu augustiańskiego, módl się za nami!
  Różo miłości, módl się za nami!
  Miłośnico Jezusa ukrzyżowanego, módl się za nami!
  Oblubienico Jezusa cierpiącego, módl się za nami!

  Święta Rito, cierniem z korony Chrystusa zraniona, módl się za nami!
  Święta Rito, raną na czole ozdobiona, módl się za nami!
  Święta Rita, pełna ufności w Opatrzność Bożą, módl się za nami!
  Święta Rito, w pełni Bogu poświęcona, módl się za nami!
  Święta Rito, potężna orędowniczko u Jezusa, módl się za nami!
  Święta Rito, cudami przez Boga wsławiona, módl się za nami!
  Święta Rito, zawsze przez Boga wysłuchana, módl się za nami!

  Abyśmy wyrzekli się miłości własnej, uproś nam św. Rito!
  Abyśmy ćwiczyli się w pokorze, uproś nam św. Rito!
  Abyśmy nasz krzyż cierpliwie nieśli, uproś nam św. Rito!
  Abyśmy Boga ponad wszystko kochali, uproś nam św. Rito!
  Abyśmy Jego wolę zawsze wypełniali, uproś nam św. Rito!
  Abyśmy naszym winowajcom chętnie wybaczali, uproś nam św. Rito!
  Abyśmy bliźnich jak samych siebie kochali, uproś nam św. Rito!
  Abyśmy twoje cnoty naśladowali, uproś nam św. Rito!

  We wszystkich prośbach, wspomagaj nas św. Rito!
  We wszystkich niebezpieczeństwach, wspomagaj nas św. Rito!
  We wszystkich potrzebach i uciskach, wspomagaj nas św. Rito!
  W każdym smutku i przeciwności, wspomagaj nas św. Rito!
  W krzyżu i cierpieniu, wspomagaj nas św. Rito!
  W godzinie śmierci, wspomagaj nas św. Rito!

  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie.
  Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

  K: Módl się za nami święta Rito.
  W: Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

  Módlmy się
  Ojcze niebieski, Ty dałeś świętej Ricie udział w męce Chrystusa, udziel nam łaski i siły do znoszenia naszych cierpień, abyśmy mogli głębiej uczestniczyć w misterium paschalnym Twego Syna. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg przez wszystkie wieki wieków.
  Amen
 • referendum w irlandii
  24.05.2018 11:55
  http://gosc.pl/doc/4725013.Irlandzki-ksiadz-prosi-Polakow
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11