Trzysta tysięcy wiernych zgromadziło się 13 maja w Fatimie na Mszy św. odprawianej w 101. rocznicę objawień Matki Bożej w tej portugalskiej miejscowości. Liturgii przewodniczył chiński kardynał John Tong Hon.
W homilii emerytowany biskup Hongkongu wezwał pielgrzymów, przybyłych z 26 krajów, by byli otwarci i wrażliwi na potrzeby innych. Przekonywał, że „wiara pobudza nas do dążenia do wolności, godności, sprawiedliwości, odpowiedzialności, umacnia nasze pragnienie budowania świata bardziej sprawiedliwego i zjednoczonego”.
Wśród 150 grup pielgrzymów, było co najmniej 35 tys. pątników pieszych. O rozwój tego typu pielgrzymek do portugalskiego sanktuarium zabiega Ruch Przesłania Fatimskiego. Ostatnio wiele uczyniono na rzecz oznakowania i przygotowania szlaków. Pieszych pątników wspierają różnorakie służby, w sumie 1,7 tys. wolontariuszy, oferujących pomoc duchową, medyczną i żywnościową. Czekają na nich w 72 punktach. Dodatkowo funkcjonuje też 12 ekip wsparcia mobilnego.
Od 13 maja do 13 października 1917 r. Maryja ukazywała się trojgu pastuszkom - rodzeństwu: św. Hiacyncie i św. Franciszkowi Marto oraz ich kuzynce Łucji Dos Santos, które proces beatyfikacyjny trwa w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.